DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Bezpieka ukryła ich ciała gdzieś na odolanowskim cmentarzu. IPN właśnie odnalazł szkielety. Czy to poszukiwani żołnierze? [ZDJĘCIA]

Była druga połowa października 1945 roku. Oddział por. Jana Kempińskiego ps. „Błysk” opanował Odolanów, rozbroił posterunek Milicji Obywatelskiej i zajął pomieszczenia ratusza. Żołnierze przejęli też pieniądze z miejskiej kasy i rozdali je mieszkańcom podczas wiecu na rynku. W trakcie odwrotu doszło do wymiany ognia z dwukrotnie liczniejszą grupą operacyjną NKWD/KBW/UB. Oddział „Błyska” został rozbity, a śmierć poniosło – według różnych źródeł – 24 partyzantów. Dowódca został ranny, ale zdołał uciec.

CZYTAJ: Ostrowska Kuźnia wsparła Fundusz Grantowy

Ciała części zabitych zabrali bliscy i – jak informują przedstawiciele IPN – pochowali w rodzinnych mogiłach. Z relacji świadków starcia wynika, że część ciał bezpieka potajemnie ukryła na odolanowskim cmentarzu. Instytut Pamięci Narodowej postanowił odszukać szczątki. Pierwsze prace były prowadzone w 2019 roku na terenie położonym wzdłuż ogrodzenia cmentarnego. To właśnie tam – według zeznań okolicznych mieszkańców – miało dojść do pochówku. Na szczątki jednak nie trafiono.

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN wrócili na teren cmentarza w połowie czerwca 2020 roku. Teraz jednak prowadzili prace w obrębie tzw. symbolicznego Grobu Powstańców Wielkopolskich i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. „Podczas prac ujawniono szczątki ośmiu osób. Sposób ułożenia szkieletów w grobie i cechy biologiczne oraz charakter urazów wskazuje, że prawdopodobnie natrafiono na poszukiwanych żołnierzy.  Odnaleziono przy nich liczne artefakty, tj. guziki wojskowe i inne fragmenty umundurowania, grzebień oraz łuski od amunicji typu Mauser. Szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym” – informuje poznański oddział IPN.

CZYTAJ: Wybrano 10 najlepszych inwestycji w kraju. Jedna z nich jest w Ostrowie Wielkopolskim

Aby uzyskać materiał genetyczny niezbędny do identyfikacji odnalezionych szczątek, potrzebne jest nawiązanie kontaktu z rodziną żołnierzy z oddziału por. Jana Kempińskiego ps. „Błysk”. Dlatego Instytut Pamięci Narodowej zwraca się z prośbą o pomoc osoby, które mogą mieć w tym temacie jakąkolwiek wiedzę. Z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji można się skontaktować telefonicznie pod numerem telefonu 797 891 397 lub elektronicznie: poszukiwania.ipn.gov.pl, genetyka@ipn.gov.pl.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • L
    Lex

    wtorek, 23 czerwca, 2020

    CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

    Odpowiedz
  • L
    Lolek

    środa, 24 czerwca, 2020

    Ok nie byli by oni PO!!!!!!!

    Odpowiedz
  • J
    Ja

    poniedziałek, 29 czerwca, 2020

    Prace zostały zorganizowane przez łódzki oddział IPN – wschodnia Wielkopolska z Odolanowem, Kaliszem, Ostrowem Wlkp., Kępnem, Krotoszynem to teren wchodzący w obszar działania Łodzi.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz