DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Będzie trzeba informować ZUS o zawarciu umowy o dzieło. Są jednak wyjątki

Przedstawiciele ZUS-u informują jednak, że nie wszystkie umowy o dzieło będzie trzeba zgłaszać. Sporządzona została lista przypadków, w których nie będzie to konieczne. Mowa o umowach:

  • zawartych z własnym pracownikiem,
  • wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem,
  • zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

CZYTAJ: #Pleszewsieszczepi, czyli nowa akcja społecznościowa

– Umowy zawierane od 1 stycznia 2021 roku trzeba wykazywać w nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło – przyp. red.). Następnie formularz w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o dzieło należy przekazać do ZUS. Można to zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD. W jednym formularzu można wykazać maksymalnie 10 umów zawartych z jednym wykonawcą – wyjaśnia Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

To nie jedyne informacje istotne z punktu widzenia pracujących, które w ostatnich dniach ogłosili przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W środę informowaliśmy, że wydłużono dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Obowiązuje on do 17 stycznia 2021 roku, a więc do końca trwającej właśnie kwarantanny narodowej.

CZYTAJ: Ponad 105 mln zł na inwestycje w mieście. “To plan sporządzony z dużą rozwagą”

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz