DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

ZUS wydłuża dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca narodowej kwarantanny

Wypłata świadczenia została wydłużona do 17 stycznia 2021 roku z powodu wprowadzenia w życie kwarantanny narodowej. Ta potrwa właśnie do tego dnia i ma pomóc w zmniejszeniu liczby zakażeń, aby jak najwięcej osób mogło być gotowych do – o ile wyrażą taką wolę – do zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Podobnie, jak miało to miejsce do tej pory, także od 28 grudnia zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzinom i można go otrzymać na opiekę nad dziećmi do 8. roku życia, ale również starszymi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek. Do zasiłku uprawnieni są też rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny. Do zasiłku mają także prawo medycy, którzy nie skorzystają z opieki zapewnionej przez szkołę – wyjaśnia Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która zastępuje wielkopolską rzeczniczkę.

Zasiłek nie przysługuje jednak w przypadku, gdy drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę. Na przykład kiedy jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego bądź wychowawczego. Nie otrzymają pomocy finansowej także w sytuacji, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z niej skorzysta.

Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Aby złożyć u pracodawcy lub zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, należy wypełnić wzór oświadczenia dostępny na stronie ZUS-u oraz wysłać przez internet lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. – Taki dokument jest niezbędny do wypłaty zasiłku. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach – dodaje.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz