Będzie drożej za śmieci. Jeden z powodów: wzrost płacy minimalnej

1
Wzrośnie opłata za śmieci dla mieszkańców gminy Jarocin. Od 1 stycznia 2023 r. stawka dla mieszkańca będzie wynosić 24,50 zł. Zdaniem prezesa Wielkopolskiego Centrum Recyklingu (dawniej Zakład Gospodarki Odpadami) powodów jest kilka. To m.in. inflacja oraz podwójne podniesienie płacy minimalnej zapowiedziane na przyszły rok. W ostatnim czasie wzrosła też cena odpadów na tzw. bramce na terenie tego przedsiębiorstwa.

Będzie drożej – zapowiadają przedstawiciele Wielkopolskiego Centrum Recyklingu (dawniej Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie). Mieszkańcy gminy Jarocin mogą już dopisać do domowych budżetów podwyżkę. Większa opłata za odbiór odpadów jest przesądzona.

– Rok 2019, kiedy obowiązywała jeszcze poprzednia umowa i rok 2022 – od tego czasu cena odpadów u nas na instalacji wzrosła o 30 proc., a inflacja była dużo wyższa. Tak więc to jest jeden z podstawowych parametrów – powiedział podczas listopadowej sesji Michał Manowski, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie.

Wzrost cen uzasadnił też w rozmowie z Telewizją Proart Witosław Gibasiewicz, prezes Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie: – Nasze podwyżki nie nadążają za inflacją. Ostatnia regulacja nawet nie konsumowała wielkości inflacji. Jesteśmy trochę chronieni, jeżeli chodzi o czynniki, które powodują wzrost, a są związane z kosztami energii. Nakłady inwestycyjne związane z samowystarczalnością energetyczną, powodują, że ten czynnik już w naszym przypadku nie jest decydujący.

Spółka w ostatnim czasie powiększyła bazę panel fotowoltaicznych. Najpierw zainstalowano je na dachach budynków należących do WCR, a kilka miesięcy temu rozpoczęło się tworzenie farmy fotowoltaicznej na gruntach dawnego wysypiska śmieci vis a vis siedziby Wielkopolskiego Centrum Recyklingu.

Gmina Jarocin jest po rozstrzygnięciu dwóch przetargów: na odbiór i transport odpadów oraz na zagospodarowanie odpadów. Jak podkreśla Sebastian Walczak z Urzędu Miejskiego w Jarocinie zaproponowane kwoty, których oferenci wygrali konkursy, „bezpośrednio wpływają na wartość całego systemu odpadowego”. – System odpadowy powinien być zasilony w całości z opłat mieszkańców – podkreślił urzędnik.

Spółka zajmująca się zagospodarowaniem odpadów (coraz więcej z nich ulega przetworzeniu) zatrudnia 240 osób i planuje na przyszły rok wzrost wynagrodzeń przynajmniej części z pracowników. – To też ma dość duży pływ szczególnie, że prawdopodobnie te podwyżki w przyszłym roku będą dwukrotnie przeprowadzone. I na początku, i w połowie przyszłego roku – dodał Witosław Gibasiewicz. Te podwyżki dla pracowników będą uwarunkowane zapowiedziami dotyczącymi wzrostu płacy minimalnej.

Z wyliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że od 1 stycznia 2023 najniższe wynagrodzenie wyniesie 3 490 zł brutto, a od 1 lipca 2023 – 3 600 zł.

Stawki za odpady to indywidualne ustalenia spoczywające na barkach przedstawicieli poszczególnych gmin wchodzących w skład porozumienia międzygminnego, które kieruje strumień odpadów właśnie do WCR (dawniej Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie). – Od 1 stycznia podniesiemy opłatę dla mieszkańca na 24,50 zł z uwzględnieniem obniżki za posiadanie kompostownika w kwocie 1 zł. Wprowadziliśmy obniżkę dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny w wysokości 1,50 zł – wylicza Mateusz Michalski z Urzędu Miejskiego w Jarocinie.

Osoby, które nie segregują odpadów – a taki obowiązek nakłada na mieszkańców ustawa – mogą spodziewać się kar. – Urząd gminy ma obowiązek nałożenia na nich kary w wysokości czterokrotności opłaty śmieciowej – zaznacza Mateusz Michalski.

Nowe stawki za śmieci mają obowiązywać przez 15 miesięcy od 1 stycznia 2023 r.

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ NA STRONIE GŁÓWNEJ WLKP24.INFO

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick