Na miejscu wysypiska śmieci powstaje farma fotowoltaiczna

14
Fot. UM Jarocin
Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkańcy gminy Jarocin wywozili tam odpady, a teraz zrekultywowana kwatera jest przygotowywana do zbierania promieni słonecznych. Na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami w Jarocinie powstała farma fotowoltaiczna - pierwsza taka na gruntach wysypiska śmieci. Zrekultywowany teren stał się miejscem, w którym powstaje największa farma w tej gminie.

Od 2014 roku nie można tam było wywozić odpadów. Kwatera nr 1 wysypiska w Jarocinie została zamknięta i rozpoczął się proces rekultywacji. Zabiegi agrotechniczne na obszarze 2 ha dobiegły końca i przystąpiono do realizacji dalszej części planu, który od dawna kiełkował w głowach przedstawicieli Zakładu Gospodarki Odpadami – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie.

Jak informują przedstawiciele spółki, z przepisów wynika, że na terenie po zamknięciu składowiska przez 50 lat nie można stawiać żadnych obiektów budowlanych. Te zapisy nie obejmują jednak farm fotowoltaicznych. Dlatego zdecydowano się na taki krok i pozyskiwanie tzw. zielonej energii.

Budowa farmy na obszarze 0,8 ha (korona 2-hektarowej działki) ruszyła w czerwcu i ma się zakończyć w sierpniu. Mają zostać tam zainstalowane panele generujące 867 kWp, co pozwoli na osiągnięcie przez spółkę blisko 2 MWp. Część kosztów ma pokryć Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

14 KOMENTARZE

 1. W Ostrowie niech tam gdzie jest śmieciowisko zrobią tyle miejsca i wybuduje spalarnie ,w Jarocinie fotowoltaika tylko na jaką ilość Jarocina będzie farma fotowoltaiczna .

  • To może ja przetłumaczę na polski, bo Szanowna Ostrowianka jak zwykle zrozumiała tylko sama dla siebie: „W Ostrowie, tam gdzie jest wysypisko śmieci niech zrobią miejsce i wybudują spalarnię”. Z drugą częścią zdania trochę polecę, bo tak wprost chyba się nie da, nie wiem jak obejść zwrot „ilość Jarocina” :))). Oto moja interpretacja: „Tylko ile prądu wyprodukuje ta instalacja fotowoltaiczna na potrzeby Jarocina?”. Pozdrowionka dla cytowanej oratorki :).

  • Ostrowianka ma wyraźne problemy z wysławianiem i ortografią, każdy jej wpis mnie w tym utwierdza.

  • Spalarnie sobie wybuduj u siebie pod nosem,tam dosyć smrodu mają okoliczni mieszkańcy.

 2. Do MM-ty jakoś wszystko zrozumiałeś tylko nadal brak odpowiedzi jak zwykle na zadane pytanie opròcz hejtu,ale còż czas pokaże jaką część i lość obejmie fotowoltaika Jarocina ?

  • Gdzie tu hejt? Tylko przetłumaczyłem na Polski Twoją wypowiedź. I to jest jedyna kwestia dotycząca Twoich wypowiedzi. Zwracam się z szacunkiem, używam dużej litery pisząc do Ciebie. Z wieloma Twoimi postami nawet się zgadzam, o czym kiedyś napisałem, ale nie zauważyłaś tego faktu. W tym wypadku w żaden sposób nie odniosłem się do istoty Twojej wypowiedzi. Ale skoro wywołujesz mnie do odpowiedzi, to przecież nie jestem w stanie jej udzielić. To pytanie powinnaś zadać osobom zarządzającym wysypiskiem w Jarocinie. Niemniej uważam, że instalacja może jedynie pokryć zapotrzebowanie wysypiska na energię. Choć i tego nie jestem pewien. Wracając do meritum, mi chodzi tylko o poprawne stosowanie polszczyzny, chcesz zabierać głos, to zabieraj go tak, żeby inni Cię rozumieli. W innym wypadku wychodzi z tego tylko ledwie zrozumiały bełkot (bez urazy, nic osobistego). A wszelkie uwagi na ten temat odbierasz jako atak osobisty. Bez sensu. Pozdrawiam.

 3. Do MM-jezeli jak twierdzisz nie jesteś w temacie i brak informacji na zadane pytanie to po co rozmowa ,mnie interesuje ile udźwignie terenu i gospodarstw to obejmie ,a kto jak składa swoje posty może nie raz bywa że stosownie do sytuacji i tematu ,czas pokaże wszystko.

  • Analizując Twoje wpisy pod kątem składni i ortografii, pytam poważnie (niezłośliwie): Czy Ty Droga Ostrowianko brałaś lekcje języka polskiego w wymiarze 8 klas szkoły podstawowej?

 4. Do…-popisz sobie tyle twego ,widać że 4klasy szkoły powszechnej przyjęłaś lub przyjęła ale to tak (niezłośliwe),pytanie pòjdź dalej nauczysz się pożądanie czytać , a gdzie jest odpowiedź na zadane przez mnie pytanie .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick