Będzie baaardzo gorąco! Idzie fala tropikalnych upałów

0
Sunny background, blue sky with white clouds and sun
Okrycie głowy i butelka wody – to na jutro zestaw obowiązkowy dla każdego, kto będzie spędzał dzień na świeżym powietrzu. Pierwszy dzień sierpnia powitamy w iście afrykańskim klimacie, bo synoptycy przewidują nawet od 31 do 36 stopni Celsjusza na termometrach w Południowej Wielkopolsce.

Fala gorąca to nie tylko idealny moment na opalanie, wyjście na basen czy po prostu spędzenie dnia na zewnątrz. W taki dzień trzeba przede wszystkim mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i zdrowie. Wysoka temperatura, powyżej 30 stopni C., to ryzyko udarów, zasłabnięć czy poparzenia.

Zestaw obowiązkowy na jutro to okrycie głowy i butelka napoju, najlepiej wody. Wbrew pozorom nie jest wskazany zimny napój, bo organizm do jego ogrzania zużywa energię. A tej nie chcemy tracić, tylko utrzymywać. Do tego wskazany jest krem z filtrem na twarz i miejsca najbardziej narażone na oparzenia, czyli ramiona, kark oraz dekolt.

Wskazane jest unikanie spędzania długiego czasu na otwartym słońcu. Między godziną 12:00 a 16:00 słońce będzie grzać najintensywniej, wtedy właśnie najlepiej poszukać cienia.

A jaka prognoza przewidziana jest dla południowej Wielkopolski na jutro? To przede wszystkim od 31 do nawet 36 kresek na termometrach. W pełnym słońcu, około godziny 13:00-14:00, temperatura ta może być odczuwalna jeszcze bardziej! Niebo praktycznie bezchmurne, małe kłębki chmur będzie można zobaczyć zdawkowo pod wieczór. Wiatr powieje słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Ciśnienie niskie. W nocy spodziewać można się wyładowań atmosferycznych, może gdzieniegdzie zagrzmieć.

Do rekordów jeszcze daleko. W Polsce największy upał odnotowano ostatni raz 29 lipca 1921 roku w Prószkowie w województwie opolskim. Wtedy na termometrach widniało dokładnie 40,2 stopnia Celsjusza. W tym samym dniu w wielkopolskim Zbiersku było niewiele mniej, bo równe 40 stopni. Dla ochłody dodamy, że najniższa temperatura w historii miała miejsce 11 stycznia 1940 roku w województwie mazowieckim. Wtedy w Siedlcach marznięto w – 41 stopniach. Nie ma więc co narzekać na słońce, prawda?

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick