DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Będą rekompensaty za podwyżki prądu. Sprawdź, ile dostaniesz

W ubiegłym roku prawo do rekompensat mieli mali i mikroprzedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego, a także ich jednostki budżetowe. Jednak w projekcie tegorocznego budżetu nie znalazły się już rekompensaty dla samorządów. „Z uwagi na fakt, że sytuacja na rynku energii elektrycznej ustabilizowała się, nie ma uzasadnienia dla kontynuowania wsparcia państwa w tak szerokim zakresie, jak w roku 2019. W 2020 roku występuje konieczność ochrony jedynie odbiorców szczególnie narażonych na negatywne skutki wzrostu cen energii elektrycznej, a więc gospodarstw domowych” – napisano w projekcie ustawy o rekompensatach za podwyżki prądu.

CZYTAJ: Obowiązkowy numer 47. Zmiana numerów do jednostek policji

Opublikowany projekt przewiduje wprowadzenie wypłat odbiorcom końcowym energii elektrycznej będących gospodarstwami domowymi z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 roku w stosunku do 2019. Prawo do takiego świadczenia uzyska ponad 15 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Aby uzyskać rekompensatę, trzeba będzie złożyć deklarację, że odbiorca posiadający umowę sprzedaży energii elektrycznej albo umowę kompleksową, nie przekroczył kwoty kwalifikującej go do tzw. drugiego progu podatkowego (dochody powyżej 85 528 zł). Dodatkowym kryterium będzie poziom zużycia energii elektrycznej w 2020 roku. Będzie ono musiało przekroczyć 63 kWh. Rekompensata będzie uzależniona właśnie od poziomu jej zużycia.

CZYTAJ: Zerwane dachy, powalone drzewa, zalane ulice. Rośnie bilans niżu Julia [WIDEO]

Zgodnie z propozycją, rozliczenie i wypłata rekompensat za 2020 rok nastąpi w 2021 roku, kiedy będzie znane pełne zużycie energii elektrycznej przez odbiorców końcowych w 2020 r. Rekompensatą będzie korekta kwoty płatności brutto pierwszej faktury za energię elektryczną wystawionej po dniu 15 marca 2021 roku.

Przyjęto cztery przedziały zużycia energii elektrycznej

  • gospodarstwo domowe, które zużyje od 63 kWh do 500 kWh, otrzyma 34,08 zł
  • gospodarstwo domowe, które zużyje od 500 kWh do 1200 kWh, otrzyma 82,80 zł
  • gospodarstwo domowe, które zużyje między 1200 kWh a 2800 kWh, otrzyma 190,86 zł,
  • gospodarstwo domowe, które zużyje powyżej 2800 kWh, otrzyma 306,75 zł

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz