Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
W ubiegłym roku prawo do rekompensat mieli mali i mikroprzedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego, a także ich jednostki budżetowe. Jednak w projekcie tegorocznego budżetu nie znalazły się już rekompensaty dla samorządów. „Z uwagi na fakt, że sytuacja na rynku energii elektrycznej ustabilizowała się, nie ma uzasadnienia dla kontynuowania wsparcia państwa w tak szerokim zakresie, jak w roku 2019. W 2020 roku występuje konieczność ochrony jedynie odbiorców szczególnie narażonych na negatywne skutki wzrostu cen energii elektrycznej, a więc gospodarstw domowych” – napisano w projekcie ustawy o rekompensatach za podwyżki prądu.
CZYTAJ: Obowiązkowy numer 47. Zmiana numerów do jednostek policji
Opublikowany projekt przewiduje wprowadzenie wypłat odbiorcom końcowym energii elektrycznej będących gospodarstwami domowymi z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 roku w stosunku do 2019. Prawo do takiego świadczenia uzyska ponad 15 milionów gospodarstw domowych w Polsce.
Aby uzyskać rekompensatę, trzeba będzie złożyć deklarację, że odbiorca posiadający umowę sprzedaży energii elektrycznej albo umowę kompleksową, nie przekroczył kwoty kwalifikującej go do tzw. drugiego progu podatkowego (dochody powyżej 85 528 zł). Dodatkowym kryterium będzie poziom zużycia energii elektrycznej w 2020 roku. Będzie ono musiało przekroczyć 63 kWh. Rekompensata będzie uzależniona właśnie od poziomu jej zużycia.
CZYTAJ: Zerwane dachy, powalone drzewa, zalane ulice. Rośnie bilans niżu Julia [WIDEO]
Zgodnie z propozycją, rozliczenie i wypłata rekompensat za 2020 rok nastąpi w 2021 roku, kiedy będzie znane pełne zużycie energii elektrycznej przez odbiorców końcowych w 2020 r. Rekompensatą będzie korekta kwoty płatności brutto pierwszej faktury za energię elektryczną wystawionej po dniu 15 marca 2021 roku.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz