DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Baseny, szkoły, boiska i walka ze smogiem. Znamy budżet inwestycyjny Pleszewa

Włodarz wyjaśnił, że przyszłoroczny budżet jest ostrożny. Podobnie jak inni rządzący miastami i gminami w regionie, także on tłumaczył, że czasy są niepewne, budżety coraz skromniejsze przez uszczuplone wpływy z podatków, a co za tym idzie nie można szastać pieniędzmi, bo nie wiadomo, co dalej z pandemią koronawirusa. Mimo obaw i niepewności, znaleziono w planie finansowym na 2021 rok ok. 25 mln zł na inwestycje i uwzględniono kolejne 5 mln zł na rezerwę inwestycyjną. – Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja makroekonomiczna w kraju i wtedy zdecydujemy, czy uruchomimy tę rezerwę – powiedział Arkadiusz Ptak podczas spotkania na żywo z mieszkańcami Pleszewa i okolicznych miejscowości na Facebooku.

W 2021 roku rozpocznie się wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja związana z basenami odkrytymi i będzie kontynuowana w 2022 roku ze względu na koszt. Całość ma pochłonąć ok. 6,5 mln zł, ale część pieniędzy pozyskano z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

CZYTAJ: Małymi autobusami po mieście. Jedni pojadą za darmo, inni za “symboliczną” opłatą

Pozyskano także pieniądze na remont i rozbudowę szkoły w Lenartowicach, która wreszcie przejdzie gruntowną modernizację. Zostanie rozbudowana, remont czeka też sale lekcyjne. To placówka, której stan techniczny jest w tej chwili najgorszy w gminie.

Kolejną oświatową inwestycją będzie remont Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie. Na ten cel ma zostać przeznaczonych 1,5 mln zł. Burmistrz chciałby, aby remonty zakończyły się do końca sierpnia. Jeśli sytuacja epidemiczna w kraju na to pozwoli, od września z odnowionych pomieszczeń mogliby już korzystać uczniowie. – Być może zostanie zrealizowany też trzeci etap, a więc przeprowadzimy remont piwnicy. Zobaczymy – zastanawiał się Arkadiusz Ptak.

Do budżetu wpisano też remonty kilku ulic w tym Poniatowskiego w Pleszewie za cenę 1,5 mln zł, ale nie ma jeszcze pewności, czy zostanie ona właśnie w przyszłym roku wyremontowana. Być może przejdzie na 2022 rok. Wiele zależy od tego, czy uda się pozyskać zewnętrze dofinansowanie. W Kowalewie natomiast zostanie wyremontowana ul. Sienkiewicza. Koszt to ok. 650 tys. zł. Wzdłuż Ochotniczego Hufca Pracy w Pleszewie powstanie nowy chodnik na al. Wojska Polskiego. Miasto zabezpieczyło dla powiatu na to zadanie 500 tys. zł. Także ul. Zachodnia ma się poszerzyć o chodnik.

CZYTAJ: Ronda otwarte. Duża część miasta odblokowana

Część mieszkańców zapytało burmistrza o skatepark. – Przetarg został rozstrzygnięty. Rozpisaliśmy kolejne na Sowinę Błotną i Osiedle Chopina w Pleszewie. Tam powstaną boiska. Ich realizację będzie nadzorować spółka Sport Pleszew. Na boisko w Sowinie Błotnej pozyskaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu – wyjaśnił włodarz.

Burmistrz ma plan, aby kontynuować rozbudowę sieci ścieżek rowerowych na terenie Pleszewa. Urzędnicy złożyli także do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wniosek o dotację na przebudowę ulic: Wierzbowej i Lipowej oraz łącznika pomiędzy Lipową i Targową.

Pleszew chce dalej inwestować także w wymianę starych pieców centralnego ogrzewania, czyli tzw. kopciuchów. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano na ten cel 700 tys. zł. – Dotację w wysokości do 5 tys. zł będą mogli otrzymać właściciele gospodarstw jednorodzinnych, a do 3 tys. zł – przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych. Ten program się rozwija. W 2020 roku zaczęliśmy od 300 tys. zł na ten cel, a skończyliśmy na 900 tys. zł – wyliczył Arkadiusz Ptak. – Dodatkowe pieniądze pozyskaliśmy w ramach programu „Stop smog” – dodał.

Napisz do autora

Komentarze (3)
 • M
  Mistrz

  poniedziałek, 28 grudnia, 2020

  Drzew nasadził i smog zniknol z ulicy brawo
  Miejsc parkingowych brakuje ogrodowa ścieżka rowerowa a teraz jeszcze drzewa

  Odpowiedz
 • M
  Marcin

  poniedziałek, 28 grudnia, 2020

  Ulla la

  Odpowiedz
 • J
  jarock

  wtorek, 29 grudnia, 2020

  To taki mini Jaśkowiak z Poznania.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz