DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

74 lata temu Ostrów odzyskał wolność

Okupacja zakończyła się 23 stycznia 1945 roku choć ostatnie walki trwały jeszcze do 25 stycznia. Zniewolenie przerwano w wyniku akcji „Burza”. Jeszcze tego samego dnia mieszkańcy Ostrowa utworzyli niezależny Komitet Miasta i Powiatu, który czuwał nad administracją i bezpieczeństwem ludności w mieście.

Kwiaty złożono dziś na rynku pod dwiema tablicami pamiątkowymi oraz na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła oficerów, podoficerów, i żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli w walce o wyzwolenie ziemi ostrowskiej. – Obejmijmy dziś naszymi myślami wszystkich mieszkańców Ostrowa, a zwłaszcza tych, którzy w okresie okupacji wykazali swą heroiczną i niezłomną postawę w walce o naszą wolność. A jesteśmy to winni szczególnie tym, którzy przez cały okres okupacji – nie pogodzili się ze swoim losem, aktywnie uczestnicząc w budowaniu Polskiego Państwa Podziemnego – powiedziała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • O
  Ostrowianin

  środa, 23 stycznia, 2019

  A co wy wiecie kto tworzył Ten Komitet ! Obejrzyjcie stare zdjęcia !!! Tym ludziom chwała a nie żołnierzom wyklętym!!!

  Odpowiedz
 • A
  Antykomunista

  czwartek, 24 stycznia, 2019

  Co tu świętować. Niemiecka okupacja została zamieniona na radziecką, która trwała prawie 45 lat, a jej skutki są widoczne do dziś.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz