100 tysięcy dla Jarocina

0
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka 2017” przyznał Spichlerzowi Polskiego Rocka - Muzeum Regionalnemu w Jarocinie dofinansowanie w wysokości stu tysięcy złotych na Jarocin Festiwal 2017. Wsparcie uzyskała także odbywająca się w Jarocinie Akademia Gitary.

Eksperci docenili jarociński wniosek o dofinansowanie Jarocin Festiwal 2017 zbudowany szczególnie o wydarzenia związane z postacią Czesława Niemena. W tym roku mija 30 lat od występu artysty na festiwalu w Jarocinie oraz 50 lat od ukazania się płyty „Dziwny jest ten świat”.

Przygotowując projekt festiwalowy zgłoszony do MKiDN nastawiliśmy się na działania popularyzujące mniej znaną twórczość Czesława Niemena. W oparciu o piękne piosenki  artysty, które nie stały się jednak takimi przebojami, jak „Sen o Warszawie” czy „Pod papugami”, został zbudowany program koncertu Krzysztofa Zalewskiego, którego prapremierowe wykonanie odbędzie się w Jarocinie 16 lipca. Jest duża szansa na to, że jesienią ukaże się płyta koncertowa Krzysztofa z zapisem tego wydarzenia – mówi Julia Rzepka, kierownik Spichlerza Polskiego Rocka.

Spichlerz Polskiego Rocka zrealizuje m.in. przedsięwzięcia związane z postacią Czesława Niemena. Będą to wystawy oraz animacje przeznaczone dla całych rodzin, np. „Dom Niemena” – przez cały dzień dzieci wraz z rodzicami będą mogli przy użyciu przygotowanych przyborów urządzić wnętrze domu artysty: pomalować ściany, zaaranżować kuchnię, pokój twórczy itp.  – Jedną z wielu nowości, jakie niesie ze sobą tegoroczny festiwal, jest bogata oprawa animatorska przedsięwzięcia, której motywem przewodnim będzie Czesław Niemen. Za pomocą zabaw, warsztatów i wielu innych ciekawych form postaramy się bliżej przedstawić zarówno dorosłym, jak i dzieciom sylwetkę Czesława Niemena. Przy Spichlerzu powstanie specjalna strefa dla dzieci – Dzieciniec, ale nie oznacza to, że animacje dziać się będą tylko tutaj informuje Michał Czerniawski, specjalista ds. edukacji w Spichlerzu Polskiego Rocka.

We wniosku, który uzyskał dofinansowanie położyliśmy też duży nacisk na działania angażujące mieszkańców i uczestników festiwalu. Tak, aby ich rola nie sprowadzała się do biernego odbioru, ale aby stawali się współtwórcami. Pierwsi nasze pomysły poznają jarociniacy już w Noc Muzeów, kiedy to rozpoczniemy „Niemenowanie” – dodaje Julia Rzepka.

W ramach programu „Muzyka” MKiDN dofinansowało głównie wydarzenie związane z muzyką dawną, sakralną i klasyczną (w tym m. in. odbywającą się również w Jarocinie Akademię Gitary). W zdecydowanej mniejszości na ministerialnej liście są przedsięwzięcia popkulturowe. Obok Jarocin Festiwal minister postanowił też wesprzeć finansowo inne Off Festival w Katowicach, Festiwal Rawę Blues i Ostródę Reggae Festival.

źródło: jarocin.pl

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick