„Ubrane” pomniki dotarły do Kalisza. Czy akcja KOD-u będzie kontynuowana?

9
Fot.facebook.com/KODkaliszzaprasza/
Zaczęło się od warszawskiej syrenki, smoka wawelskiego, czy pomnika Mikołaja Kopernika. Ubrany został też pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Teraz do akcji dołączył Poznań, Zielona Góra i...Kalisz. W tym ostatnim mieście ubrane zostały między innymi Maria Konopnicka, czy Adam Asnyk. Mowa o zorganizowanej akcji Komitetu Obrony Demokracji, którego członkowie ubierają charakterystyczne dla danego miejsca pomniki w koszulki z napisem "Konstytucja". Głoszą w ten sposób swój sprzeciw wobec sytuacji politycznej w kraju i namawiają do wspólnego przeciwstawienia się władzy.

Pomniki częściowo zasłonięte transparentami z napisem „Konstytucja” to częsty widok w ostatnich dniach w wielu miastach Polski. Również w Kaliszu, gdzie takie „koszulki” zostały nałożone na pomniki Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Stefana Szolca-Rogozińskiego, a także mitologicznego Ikara.

Happening Komitetu Obrony Demokracji rozpoczął się kilka dni temu w Szczecinie, kiedy to na pomnik Lecha Kaczyńskiego została nałożona koszulka z napisem „Konstytucja”. Poźniej taką formę wyrażania swoich poglądów przejęli działacze KOD-u z innych miast.

– Do naszej inicjatywy przyłączyły się także inne organizacje obywatelskie, które miło przyjęły ten pomysł. Była to akcja bardzo spontaniczna. Chcieliśmy zwrócić uwagę obywateli na łamanie przez dzisiejszą władzę najważniejszego zbioru praw i przepisów, jakim jest Konstytucja – mówi Jolanta Wesołowska, wiceprzewodnicząca Zarządu Grupy Lokalnej KOD w Poznaniu. – W słowie „Konstytucja” kryją się jeszcze trzy inne: „on”, „ty” i „ja”, a więc ten najważniejszy akt prawny tyczy się nas wszystkich. Poprzez takie działania chcemy zwiększyć świadomość obywatelską Polaków – zaznacza.

>> Obserwuj nasz profil na Twitterze <<

Pomysł zaczepiania transparentów na pomniki został uznany za niezgodny z prawem, o czym mozna przeczytać w Kodeksie Karnym. Art. 261 mówi, że: „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Działacze Komitetu Obrony Demokracji uważają, że ich akcja w żaden sposób nie demoluje ani nie znieważa pomników. Są jednak świadomi, że niektórzy z nich mogą zostać ukarani grzywną, bo takie przypadki miały już miejsce.

Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, akcja wkrótce powinna się zakończyć. Na razie nie wiadomo, czy przedstawiciele KOD-u zdecydują się na kolejne spontaniczne happeningi, jak ta związana z „ubieraniem” pomników.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

 1. 4
  1

  Uważam, że Ci wszyscy ludzie tzw. „Obrońcy Konstytucji” powinni się wziąć do uczciwej pracy i tym samym lepiej przyczynią się do budowania dobrobytu Polski. Tym czasem sterczą pod sądami i bzdury wygadują o łamaniu Konstytucji.

 2. 4
  1

  KOD krzyczy o poszanowaniu konstytucji, a widać po zachowaniu tych ludzi, że nie mają poszanowania dla prawa i zwykłych ustaw. Skoro to, co robią czyli ubierają pomniki w koszulki z napisem konstytucja jest niezgodne z prawem.

 3. Przydałoby sie sprawdzić po IP skąd te komentarze pisowskich szuj. Zawsze cwaniackie, zawsze prymitywne. Ciekawe czy nie idą wszystkie z biura jakiegoś kandydata na prezydenta z tej złodziejskiej partyjki. Powiem wam tyle ze na chamów jak wy skończył się okres ochronny. Człowiek traktował was jak ułomnych umysłowo ale z szacunkiem dopóki nie weszliście nam do salonu w walonkach, zeszczaliście się i jeszcze śmiejecie że nic wam nie możemy zrobić

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.