Szykuje się duże ekspozycja w jarocińskim muzeum

0
Jarocińskie Muzeum Regionalne szykuje się do przeprowadzki. Docelowo główna siedziba placówki mieścić się będzie w Pałacu Radolińskich. Tam też w 2021 roku znajdzie się duża ekspozycja. "Historyczna wystawa ma być rozlokowana w kilku pomieszczeniach muzeum" mówi o planowanej ekspozycji stałej nowy szef muzeum dr Marcin Szeląg.

Przed nowym dyrektorem Muzeum Regionalnego duże wyzwania. Związane są one z przeprowadzką, jaka czeka placówkę. W obecnej siedzibie – w ratuszu – mieści się duża wystawa, ale i tak nie prezentuje ona wszystkich zbiorów placówki na temat choćby dziejów Jarocina. Przeprowadzka odbywa się po 30 latach. W 1990 roku muzeum przeniosło się ze znajdującego się w parku Skarbczyka do ratusza, skąd obecnie przenosi się do Pałacu Radolińskich. Wyzwania stoją obecnie przed wszystkimi pracownikami muzeum.

To przeprowadzka na bardzo dużą skalę, więc jest to dla nas niemałe wyzwanie. Trzeba będzie odpowiednio zadbać o zbiorymówi starszy dokumentalista w jarocińskim muzeum Sebastian Pluta.

Zmiany dotyczą nie tylko przeprowadzki, a co za nią idzie – i większej powierzchni wystawienniczej. W nowej siedzibie ma być zaaranżowana nowa wystawa. Jak zapowiadają jej twórcy – ma być spektakularna. Będzie to największa tego typu ekspozycja stała w muzeach regionalnych w Polsce. Nacisk zostanie położony na historię Jarocina i Ziemi Jarocińskiej, ale będzie pokazana w różnych aspektach. Na wystawie będą prezentowane obiekty, których wcześniej – ze względu na mniejszą przestrzeń – nie mogliśmy okazać. Nie zabraknie też elementów multimedialnychzapowiada nowy szef placówki dr Marcin Szeląg.

Wystawa zostanie ulokowana w kilku pomieszczeniach. Będzie można zwiedzić takie sale tematyczne jak m.in.: pradzieje Ziemi Jarocińskiej, okres średniowiecza, międzywojnia oraz I i II wojny światowej. Także władze Jarocina są entuzjastycznie nastawione do planowanej ekspozycji. Chcemy stworzyć w Jarocinie najlepsze w Polsce Muzeum Regionalne, do którego się będzie przyjeżdżało nie tyko po to, by posłuchać o historii Jarocina, ale i na jej podstawie poznawać rozwój wielu innych miast np. w dobie średniowiecza, pod zaborami czy w dwudziestoleciu międzywojennymmówi wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak.

Wystawa ma być czynna od czerwca 2021 roku. Obecne prace, związane z przygotowaniami do przeprowadzki, wiążą się też ze zmianą godzin dla odwiedzających jarocińskie muzeum.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick