Pociągiem z prędkością 400 km/h? PiS ma plany [czekamy na opinie]

10
Jak się podróżuje pociągiem, który jedzie z prędkością ponad 300 czy nawet 400 km/h? Z pewnością ekspresowo i bardzo wygodnie bez ciągłego spoglądania na zegarek. Ale jak na razie tego typu transport można wybrać w krajach takich jak Chiny, a dla Polaków to tylko mrzonki. Jak się jednak okazuje, politycy Prawa i Sprawiedliwości koncepcję kolei dużych prędkości tworzą z rozmachem, planują spore inwestycje i realnie podchodzą do tematu. Ale na pytania: "kiedy, gdzie, za ile?" odpowiedzi na razie nie udzielają.

Koncepcję powrotu kolei dużych prędkości w Polsce przedstawił w minionym tygodniu na konferencji prasowej poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak. Konferencja miała na celu podsumowanie minionego 2017 roku, ale i zapowiadała plany partii rządzącej. Ławniczak jako członek komisji ds. infrastruktury podzielił się z dziennikarzami planami wprowadzenia do kraju szybkiej kolei.

Powrót kolei dużych prędkości motywuje tak naprawdę budowa Centralnego Portu Lotniczego pod Baranowem w trójkącie Warszawa-Żyrardów-Sochaczew w województwie mazowieckim. Ma powstać lotnisko jeszcze większe niż stołeczne Okęcie, co powoduje konieczność budowy takiej sieci infrastruktury komunikacyjnej, aby lądujący w Polsce podróżni mogli udać się z portu w każdym kierunku, do wybranego miejsca w Polsce bardzo szybko i bez wielu przesiadek.

Poseł Ławniczak opowiadał więc o planach budowy „gwiaździstego” połączenia sieci kolei, które wychodziłoby z Centralnego Portu Lotniczego w różnych kierunkach właśnie na kształt gwiazdy. Ale wspominał też o problemach, które już na etapie planowania spędzają sen z powiek logistykom, tj. chociażby problemy z wykupem terenów kolejowych na przykład na trasie Wrocław-Poznań.

Na pytanie kiedy i za ile powstanie sieć kolei dużych prędkości – nie dostajemy odpowiedzi. „Etap planowania” nie wiadomo jak długo potrwa, potem kolejny – projektowy – może trwać nawet kilka lat, nie mówiąc już o samym wykonaniu inwestycji czy nawet przygotowania terenów pod tak duże przedsięwzięcie. I najważniejsza kwestia – finanse. Ten projekt to z pewnością inwestycja jeśli nie kilkumiliardowa, to z pewnością kilkudziesięciomilionowa. Ewentualnym udziałowcem czy nawet wykonawcą byłyby Chiny, ale Azjaci mają swoje rozbudowane technologie i wymagania odnośnie tego typu projektów, nie wiadomo więc jak zapatrywać będą się na polski projekt i – co najważniejsze – co będą chcieli w zamian za pomoc w realizacji takiej budowy.

Podsumowując – czy projekt polityków PiS-u ma według Was szansę na realizację? Czy to tylko mrzonki partii rządzącej? I przede wszystkim – czy koleje dużych prędkości są w Polsce potrzebne? Czekamy na Wasze zdanie na ten temat.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

  1. Co będą chcieli w zamian za pomoc w realizacji takiej budowy? Nie co, tylko ile. Wykonawcę przecież wyłoni się w przetargu. A plany są piękne i życzę szybkiej realizacji.

  2. Taka decyzja / Uchwała RM jest z 2008 roku – ale niewiele się zrobiło. Są wstępne projekty, analizy – plany ale nie ma dalszych działań. Budowa takiej infrastruktury KDP – to wydatki mniejsze jak roczne 500 plus. Ale znowu wybory – i trzeba będzie kupić wyborców – i bedzie znowu po Kolejach Dużych Prędkości.

  3. od kilku lat na CMK mamy ok 100km torów po których można jechać powyżej 200km/h i ciężko im jest dołozyć kolejne kilometry w podobnym standardzie więc nie ma co komentować tych bzdurnych pomysłów Pisu, bo to jak z autami elektrycznymi co ich milion ponoć już zaraz będziemy mieć ….w biciu piany to oni są świetni, idą wybory ciemny lud wszystko łyknie ale czy aby na pewno

    A w naszym regionie by było pięknie żeby chociaż 100-120 km/h było na całej lini kolejowej do Wrocławia, Katowic, Poznania czy Warszawy i Krakowa a nie tylko odcinkami a reszta 80 i słabiej

    • A w naszym regionie by było pięknie żeby chociaż 100-160 km/h było na całej lini kolejowej do Wrocławia, Katowic, Poznania czy Warszawy i Krakowa

    • A w naszym regionie by było pięknie żeby chociaż 100-160 km/h pkp intercity i 100-130 km/h pkp Przewozy Regionalne było na całej lini kolejowej do Wrocławia, Katowic, Poznania czy Warszawy i Krakowa

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.