DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Obchody 150. urodzin druha komendanta zmienione przez żałobę narodową

W związku ze śmiercią premiera Jana Olszewskiego i zaplanowanymi na piątek i sobotę uroczystościami pogrzebowymi prezydent Andrzej Duda wprowadził żałobę narodową, która będzie obowiązywać w piątek i w sobotę do godz. 19.00. W związku z tym organizatorzy obchodów 150. rocznicy urodzin druha komendanta majora Zbiegniewa Ostroróg-Gorzeńskiego i 100. rocznicy zakończenia powstania wielkopolskiego, musiał zostać skorygowany program obchodów.

W czwartek 14 lutego o godz. 18.00 w Pałacu Radolińskich odbędzie się spotkanie z dr. Markiem Rezlerem zatytułowane „Prawdy i mity Powstania Wielkopolskiego”. To przedsięwzięcie odbędzie się bez zmian. Również bez zmian odbędzie się pierwsza część uroczystości w piątek 15 lutego – w dniu 150. urodzin mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego. W kościele w Lgowie o godz. 14.00 zostanie odprawiona msza św.

W związku z wprowadzoną żałobą narodową nie odbędzie się zaplanowany na godz. 16.30 na jarocińskim rynku koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, która miała akompaniować także przy przemarszu do modernizowanego Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńśkiego przy skrzyżowaniu ulic Hallera i Śródmiejskiej.

Kompania honorowa, poczty sztandarowe, delegacje i pozostali uczestnicy uroczystości spotkają się przed 17.00 bezpośrednio w parku. Zostanie tam uroczyście odsłonięty pomnik dowódcy powstańców. Odczytany zostanie także apel poległych, w którym zostaną przywołani wszyscy jarociniacy polegli w powstaniu wielkopolskim. Przed pomnikiem mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, 27 grudnia – w dniu rocznicy wybuchu powstania – została wmurowana urna z ziemią przywiezioną przez rowerzystów ze stowarzyszenia RoweLove Jarocin z miejsc, w których w walkach powstańczych uczestniczyli jarociniacy.

Podczas uroczystości orkiestra wojskowa będzie mogła wykonać jedynie hymn Polski oraz – po apelu poległych – sygnał Wojska Polskiego i utwór „Śpij kolego”.

W związku z uroczystościami pogrzebowymi i zaplanowaną na piątek na godz. 18.00 mszą żałobną w Warszawie w jarocińskich uroczystościach raczej nie wezmą udziału przedstawiciele władz państwowych. Jeszcze w miniony piątek i w poniedziałek rano urząd miejski był informowany o możliwym przyjeździe premiera Mateusza Morawickiego.

W piątek nie odbędzie się zaplanowane w JOK-u przyjęcie „Urodziny druha komendanta”. Zostało ono przełożone na niedzielę 17 lutego na godz. 17.00. Pojawią się na nim m.in. szacowny jubilat, jego żona Aniela z Biegańskich Ostrorożyna-Gorzeńska, ich służba i oczywiście powstańcy. Będą ciekawe wspomnienia, kapela, wspólne śpiewy i tańce, bigos myśliwski, coś do picia i oczywiście tort urodzinowy. Ostatnie bilety w cenie 20 zł są do nabycia w JOK-u i w Czytelni pod ratuszem.

W sobotę, 16 lutego przypada 100. rocznica zakończenia powstania wielkopolskiego. Ze względu na trwającą do godz. 19.00 żałobę narodową ulega zmianie godzina koncertu „BODO… tanga”. Zamiast o godz. 18.00 rozpocznie się po 19.00. Będzie to okazja do zabawy przy piosenkach, które stały się największymi przebojami dwudziestolecia międzywojennego. „Już taki jestem zimny drań”, „Sex appeal to nasz broń kobieca”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” wtedy śpiewał Eugeniusz Bodo, a w JOK-u zaprezentują je aktorzy Teatru Nowego i Teatru Muzycznego w Poznaniu Oksana Hamerska i Radosław Elis z zespołem. Bilety w cenie 20 zł są jeszcze dostępne w JOK-u i w Czytelni pod Ratuszem.

Osoby, które zakupiły bilety na piątkowe przyjęcie urodzinowe, a nie mogą w nim wziąć udziału w niedzielę, mogą je zwrócić do piątku w JOK-u w godz. 8.00-20.00.

W związku ze 150. urodzinami druha komendanta i 100. rocznicą zakończenia powstania na jarocińskim rynku można już zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z mjr. Zbigniewem hr. Ostroróg-Gorzeńskim i powstańcami. Specjalnie na tę okazję artysta grafik Mikołaj Kaczmarek pokolorował czarno-białą fotografię wykonaną 11 listopada 1919 r. Na środku siedzi uśmiechnięty druh komendant z szablą i papierosem w ręku, a wokół niego powstańcy, którymi będą mogli być także przechodnie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz