Niepodległościowy mural z wizerunkami dowódcy powstania, byłego prezesa PZPN i żołnierzy

2
Fot. odolanow.pl
Mural z wizerunkami dowódców i powstańców wielkopolskich od wtorku zdobi ścianę jednego z budynków przy skrzyżowaniu ulic Kaliskiej i Franciszka Sójki w Odolanowie. Projekt powstał z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przedstawia wizerunki

Zajmuje całą ścianę piętrowego budynku i nawiązuje do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Patriotyczny mural z wizerunkiem żołnierzy od wtorku znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Kaliskiej i Franciszka Sójki w Odolanowie.

Mural przedstawia cztery sylwetki: gen. Kazimierza Glabisza, gen. Stanisława Taczaka oraz dwóch powstańców bez tytułów wojskowych, ale wzięli udział w walkach i organizowaniu ruchu oporu.

Autorem projektu muralu jest Dominika Ignasiak, a malowidło wykonała firma z Wrocławia.

* * *

Gen. Kazimierz Glabisz urodził się 10 lutego 1893 roku w Odolanowie. W 1918 roku walczył w powstaniu wielkopolskim, a w okresie międzywojennym był m.in. prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz przewodniczącym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku był oficerem do zleceń Naczelnego Wodza, a następnie dowódcą improwizowanej Grupy „Kielce”. W 1940 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie w maju 1941 roku został mianowany szefem Oddziału I Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Tam został pochowany. 31 maja 2008 roku sprowadzono do Odolanowa urnę z jego prochami, która została złożona przy kościele św. Marcina.

Gen. Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 w Mieszkowie pod Jarocinem. Był m.in. kapitanem piechoty Armii Cesarstwa Niemieckiego, pierwszym naczelnym dowódcą powstania wielkopolskiego, podpułkownikiem Armii Wielkopolskiej oraz generałem brygady Wojska Polskiego. Zmarł 2 marca 1960 roku w Malborku. Po ekshumacji jego prochy przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha przy kościele św. Józefa i klasztorze karmelitów bosych w Poznaniu.

Powiązane

redaktor naczelny wlkp24.info
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. 2
    2

    Piękna sprawa i jestem dumny, że w Odolanowie są odważni ludzie, którzy nie boją się wyrażać to co stanowi Polskę. Pamiętać o Wielkich Polakach znaczy KOCHAĆ POLSKĘ. Kiedy zabrania się marszy niepodległościowych warto podejmować takie inicjatywy jak w Odolanowie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick