Malarstwo polskie. Największe dzieła i ich twórcy [zaproszenie]

0
Dziś w Jarocinie w kawiarni FILMOWA - Kino ECHO odbędzie się piąty wykład z cyklu "Malarstwo polskie. Największe dzieła i ich twórcy", poświęcony Oldze Boznańskiej. Początek spotkania o godzinie 17:00.

Malarstwo Olgi Boznańskiej nie wpisywało się jednoznacznie w żaden nurt artystyczny swoich czasów. Artystka była wierna przede wszystkim własnej, genialnej intuicji i niezwykłej wrażliwości. Bez żadnej maniery, przy użyciu inteligentnych, oszczędnych środków malarskich uzyskiwała efekt niezwykle silnej, skondensowanej ekspresji. jej wrażliwość na kolor przyrównywano do słuchu absolutnego „Boznańska była mistrzynią kolorystyki powściągliwej, mistrzynią malarskiej szarości i tonów zgaszonych, a malarstwo jej nie można w żaden sposób łączyć z symbolizmem czy dekadentyzmem” – Maria Rzepińska.

Pozostawiła ponad trzy tysiące obrazów, z czego większość stanowią portrety. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów jest „Dziewczynka z chryzantemami”. Portret emanuje nastrojem zamyślenia, smutku tajemnicy i niedopowiedzenia. Artystka całym sercem oddawała się sztuce. w jednym z listów napisała: „(…) w chwili kiedy nie będę mogła więcej malować powinnam przestać żyć”. Jej obrazy są ciche, smutne i nastrojowe i właśnie w atmosferze smutku, melancholii i tajemniczości tkwi ich prawdziwość i piękno.

Kolejny wykład poświęcony będzie Władysławowi Podkowińskiemu, artyście, który już za życia otoczony był legendą malarza tragicznego. Serdecznie zapraszamy.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick