Baner na pleszewskim ratuszu jako preludium do odsłonięcia nowego pomnika

0
Czerwony baner zawisł niedawno na budynku ratusza w Pleszewie. Wielka wstęga przysłaniająca jedną ze ścian ma przypominać mieszkańcom miasta o dwóch ważnych datach - odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Jednym mieszkańcom Pleszewa od razu rzuca się w oczy, inni nie zauważają go, mimo, że przechodzą tuż obok – mowa o banerze, który od kilku dni zdobi budynek ratusza na pleszewskim rynku. Ten baner łączy dwa ważne wydarzenia. Z jednej strony jest to 11 listopada 1918 rok, czyli odzyskanie przez Polskę niepodległości, z drugiej 27 grudnia – dla nas Wielkopolan data szczególna – podkreśla Arkadiusz Ptak, wiceburmistrz Pleszewa.

Co więcej, baner jest zapowiedzią odsłonięcia pomnika, który 15 października pojawi się na płycie pleszewskiego rynku. Będzie to pomnik ku czci powstańców wielkopolskich. Głownie chodzi nam o upamiętnienie naszych pleszewskich powstańców. Pomnik przedstawia dwie postacie – powstańca, który szykuje się do wyjścia do powstania (…) i chłopca, w domyśle jego syna, który podaje ojcu ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej – opowiada Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Do momentu odsłonięcia pomnika, będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na jego budowę. Zebrano juz około 8 tysięcy złotych, pozostałą kwotę zabezpieczył pleszewski Urząd Miasta i Gminy. Ta miejska inwestycja ma kosztować około 100 tysięcy złotych.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick