Zrobili to! BM Stal w półfinale!

Gładkie 3-0 i awans do półfinału. BM Stal Ostrów Wielkopolski nie dała nawet cienia szansy koszykarzom ze Słupska wygrywając trzeci mecz 77:70 i pieczętując awans do kolejnej fazy play-off Energa Basket Ligi.

Po dwóch zwycięstwach w 3mk Arenie Ostrów przyszedł czas na przeniesienie rywalizacji do Słupska. I właśnie tam odbył się – teraz wiemy to już na pewno – decydujący mecz w walce o awans do półfinału Energa Basket Ligi. BM Stal Ostrów Wielkopolski pokonała w piątkowy wieczór Czarnych 77:70 i przypieczętowali triumf w pierwszej fazie play-offów.

Mecz dobrze rozpoczęli goście z Ostrowa, którzy wygrali pierwszą odsłonę 19:11. W drugiej kwarcie Czarni próbowali odrabiać straty. Bardzo mozolna praca często była jednak niwelowana przez podopiecznych Andrzeja Urbana. Mimo tego ekipa ze Słupska wygrała 13:12. Promyczek nadziei jednak szybko zgasł, bo trzecia część meczu ponownie należała do „Stalówki”, która jeszcze powiększyła przewagę do 42:55.

Wszystko było jednak jeszcze w zasięgu ręki i Czarni Słupsk mogli wrócić do rywalizacji. Warunkiem było pokonanie swoich słabości, skuteczność pod koszem i konsekwentna gra w obronie i rozbijaniu ataków rywali. Tylko zwycięstwo w tym meczu przedłużało nadzieję na kontynuowanie walki o półfinał. Nie takie straty w koszykówce się odrabiało i rzeczywiście czwarta kwarta była najlepsza w ofensywie po stronie gospodarzy.

28 zdobytych punktów to więcej, niż zainkasowali w pierwszej połowie. Problem w tym, że to nadal było za mało na Stal, która też rzucała bardzo skutecznie. Zwłaszcza Aigars Skele (16), Michał Michalak (15) i Ojars Silins (14). To oni byli królami polowania w zespole gości. Równie dobra postawa Davida Dileo i Billy’ego Iveya III (po 16) nie wystarczyła. W ostatniej części spotkania Czarni zdobyli 28 punktów, ale Stal – 22 i to wystarczyło, aby triumfować trzeci raz z rzędu wygrywając tym razem 77:70.

„Stalówka” wróci do domu szczęśliwa i z nadziejami spoglądająca na fazę półfinałową, w której zmierzy się z Anwilem Włocławek albo Kingiem Wilki Morskie Szczecin. Stan tej rywalizacji to 1-2. Czwarty mecz zaplanowano na niedzielę, 14 maja o 17:30.

Mecz nr 1: BM Stal Ostrów Wielkopolski – Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 95:85 (26:27, 26:19, 20:18, 23:21) [RELACJA]
Mecz nr 3: Grupa Sierleccy Czarni Słupsk – BM Stal Ostrów Wielkopolski 70:77 (11:19, 13:12, 18:24, 28:22)

Czarni: Billy Ivey III 16, David Dileo 16, Mikołaj Witliński 12, Jakub Musiał 10, Jakub Schenk 10, Bartosz Jankowski 2, Michał Chyliński 2, Paweł Leończyk 2, Gracjan Kołodziej 0, Jan Pluta 0, Shavon Coleman 0, De’quon Lake 0.

Stal: Aigars Skele 16, Michał Michalak 15, Ojars Silins 14, Jakub Garbacz 10, Damian Kulig 10, Adonis Thomas 7, Mateusz Zębski 3, Nemanja Djurisić 2, Filip Siewruk 0, Jacek Rutecki 0, Aleksander Załucki 0, Markus Loncar 0.