Zostało pół miesiąca na zdjęcie wyborczych banerów

0
Podpis: W trakcie kampanii wyborczej na każdym kroku można było spotkać bilbordy z kandydatami | Fot. archiwum wlkp24.info
Do 3 grudnia kandydaci na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy wykorzystywali w kampanii wyborczej banery i bilbordy wiszące w przestrzeni publicznej, mają obowiązek je zdjąć. Jeśli tego nie zrobią, grozi im kara finansowa.

Opadł kurz po wyborach samorządowych 2018, ale w wielu miastach ciągle wiszą wyborcze banery i bilbordy, z których spoglądają na nas radni, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci oraz ci, którzy ubiegali się o te stanowiska, ale nie otrzymali wystarczającej liczby radnych.

Choć od pierwszej tury wyborów minęły ponad trzy tygodnie, a od drugiej ponad tydzień, na każdym kroku można spotkać spoglądające na nas twarze z bilbordów.

ZOBACZ TEŻ: Wszystkie chwyty dozwolone? Jedna ze stron wyborczej kampanii

“Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów” – czytamy w Kodeksie wyborczym.

Co ciekawe – jak czytamy w ustawie – obowiązek usunięcia materiałów wyborczych nie dotyczy sytuacji, w której “plakaty czy hasła znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej”.

Jeśli pełnomocnik wyborczy nie usunie materiałów w terminie, podlega karze grzywny.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY DOTYCZĄCY WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick