DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Znasz tę historię? Czterech królów - jeden powiat. Odkrywamy karty

Tylko u nas

O tym, że Pleszew otrzymał prawa miejskie z rąk Króla Polski Przemysła II wie znaczna część mieszkańców tego miasta i okolic, a może nawet i regionu. Jednak z historycznymi ziemiami obecnego powiatu pleszewskiego splatają się losy również trzech innych władców. Ich historie przeplatają się z trwającym Biegowym Grand Prix Ziemi Pleszewskiej nazwanym – nie bez powodu – Królewską Karetą.

fragment oficjalnego plakatu wydarzenia / materiały organizatora

Królewska Kareta to cykl czterech biegów na terenie powiatu pleszewskiego. Pierwszy odbył się 14 maja w Dobrzycy, drugi – 28 maja w Kościelnej Wsi, a kolejne dwa zaplanowano na wrzesień. Mowa o startach w Choczu i Pleszewie.

Nazwa może zastanawiać. Nawiązuje do kształtu medali, które do złudzenia przypominają karty do gry, na których widnieją królowie. Ci władcy, których wizerunki zostały wybrane na elementy medali, nie znaleźli się tam przypadkowo. Wręcz przeciwnie. Ich losy splatają się z ziemiami należącymi współcześnie do powiatu pleszewskiego.

Na początku jednak poznajmy nazwy poszczególnych biegów:

  • I Bieg Króla Władysława o Puchar Burmistrza Gminy Dobrzyca (14 maja),
  • I Bieg Króla Augusta w Kościelnej Wsi (28 maja),
  • V Bieg Króla Kazimierza Wielkiego o Puchar Burmistrza Gminy Chocz (3 września),
  • XIII Bieg Przemysława w Pleszewie (17 września).

Z każdym z tych władców wiąże się inna historia. Z Władysławem wiąże się podobna historia, jak z Przemysłem. Obaj nadali tym miasto (Dobrzycy i Pleszewowi) prawa miejskie. Zdecydowanie ciekawiej robi się, kiedy sięgniemy do głębokich archiwów w kontekście króla Kazimierza Wielkiego i wątku dotyczącego Chocza oraz króla Augusta, który przebywał przez pewien czas nieopodal Kalisza – być może właśnie dokładnie na współczesnych ziemiach należących do Kościelnej Wsi.

Szczegóły zdradzamy w materiale wideo.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz