Znamy datę premiery książki Grzebałkowskiej o Krzysztofie Komedzie

0
"Komeda. Osobiste życie jazzu" - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej. Autorka bestsellerów o księdzu Twardowskim oraz Beksińskich tym razem opisała życie Krzysztofa Trzcińskiego. Muzyk, ko pozytor muzyki filmowej spędził w Ostrowie lata licealnej młodości. Tutaj powtarzał klasę i tutaj podobno narodził się jego jazz. Właśnie w kontekście tego gatunku muzyki i środowiska jazzowego w Polsce reporterka napisała biografię. Jak mówiła w wywiadzie dla "Dużego Formatu" dotarła do osoby, która widziała tragiczny upadek Komedy. Był z nim wtedy m.in. Marek Hłasko, a okoliczności wypadku, po którym kompozytor zapadł w śpiączkę nie są do dziś znane. - Premiera książki będzie miała miejsce podczas VII edycji Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy Grand Prix Komeda - Muzyka Polskiego Filmu - poinformował Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny wydarzenia.

„To był trudny przypadek” – tak o Krzysztofie Trzcińskim mówiła w wywiadzie dla Telewizji Proart pod koniec 2016 roku Magdalena Grzebałkowska. Według reporterki był to człowiek zamknięty w sobie, mało wylewny, nie pisał listów, zatem trudno będzie odtworzyć jego przemyślenia, pokazać sposób postępowania jak w przypadku Zdzisława Beksińskiego – dodawała wówczas.

  • Właśnie oddałam wydawnictwu Znak książkę o Krzysztofie Komedzie. W czasie pracy nad nią wydawało mi się znowu, że mam zbyt mało materiału, ale finalnie wyszło nawet za dużo. Pisałam o moim bohaterze w kontekście jego środowiska i historii polskiego jazzu – mówiła pisarka w wywiadzie dla portalu smakksiazki.pl
Okładka książki. Wydawnictwo "Znak".
Okładka książki. Wydawnictwo „Znak”.

Łukasz Maciejewski – dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego im. Grand Prix Komeda – Muzyka Polskiego Filmu poinformował na swoim facebooku, że premiera książki „Komeda. Osobiste życie jazzu” będzie miała miejsce podczas 7. edycji tego filmowego wydarzenia. Wiadomo, że w książce pojawi się wątek ostrowski.

Magdalena Grzbałkowska podczas spotkania z czytelnikami w Pleszewie.
Magdalena Grzbałkowska podczas spotkania z czytelnikami w Pleszewie.

Krzysztof Komeda zmarł 23 kwietnia 1969 roku. Przyczyną śmierci było zdarzenie, do którego doszło kilka miesięcy wcześniej. Legenda powtarzana przez kolegów Krzysztofa Trzcińskiego oraz przede wszystkim przez Witolda Kujawskiego z zespołu „Melomani” głosi, że w Ostrowie narodził się jazz Komedy. Kujawski idąc chodnikiem miał usłyszeć jak z okna dobiegają dźwięki muzyki granej na fortepianie przez młodego Komedę. – Ty swingujesz – miał powiedzieć Trzcińskiemu. Komeda miał tłumaczyć się, że namiętnie słucha Radia Luxemburg, co zdecydowanie źle wpływa na proces jego nauki w Gimnazjum Męskim (dzisiejsze I L.O, w Ostrowie Wielkopolskim). Maturę zdał w 1950 roku. Ledwo.

– Komeda był uczniem – można śmiało powiedzieć – nie najwybitniejszym jeżeli chodzi o oceny, które zbierał – mówił Telewizji Proart w 2013 roku dyrektor I L.O. Marek Lewicki. – Zdanie matury było dla niego wyzwaniem. Założył się z kolegami z klasy, że jeżeli zda maturę, to zejdzie pionowo w dół po schodach ze szkoły. 

Grzebałkowska to autorka bestsellerowej biografii księdza Jana Twardowskiego „Ksiądz Paradoks” oraz reportażu „1945. Wojna i pokój”, a ostatnio także „Beksińscy. Portret podwójny”.

Łukasz Maciejewski - dyrektor artystyczny ostrowskiego festiwal filmowego.
Łukasz Maciejewski – dyrektor artystyczny ostrowskiego festiwal filmowego.
redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick