DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Zmiana przepisów uratowała rok szkolny? Niektórzy nauczyciele będą pracować powyżej półtora etatu

W Ostrowie Wielkopolskim coraz częściej występują braki kadrowe wśród nauczycieli.

CZYTAJ TEŻ: Prymas Polski poświęcił kaplicę przy Domu Chłopaków w Broniszewicach

Ponad 4 600 uczniów w szkołach prowadzonych przed Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim i ponad 8 500, dla których organem prowadzącym jest tutejsze starostwo powiatowe. Tyle osób już w poniedziałek rozpoczyna rok szkolny. Wracają do budynków i pomieszczeń, które jedni doskonale znają, a dla innych – tych, którzy zmienili otoczenie – będzie to zupełna nowość. Dla dyrektorów natomiast już nie nowością, ale chlebem powszednim stają się problemy z obsadą nauczycielską. Nauczających poszczególne przedmioty po prostu zaczyna brakować.

Do Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim dołączy 320 uczniów, którzy rozpoczną naukę w tej placówce. Do tego należy doliczyć jeszcze dorosłych uczących się w trybie zaocznym. Daje to razem ponad 350 osób. Dla dyrektora ostatnie dwa tygodnie były czasem wytężonej pracy ze względu na układanie planu zajęć. Udało się go tak skonstruować, aby większość lekcji kończyła się o 16:00. – Musimy jeszcze tworzyć grupy zawodowe i organizować praktyki. To wszystko musi być technicznie zgrane, a liczba pomieszczeń praktycznie się nie zwiększyła. Udało nam się pozyskać jedno pomieszczenie więcej w stosunku do zeszłego roku – wyjaśnia Dariusz Kaczmarek, dyrektor ZSU.

Kolejnym problemem było skompletowanie kadry nauczycielskiej. Również w Ostrowie jest on coraz bardziej widoczny, podobnie jak w całym kraju. W przypadku tej placówki największy ból głowy był ze znalezieniem nauczycieli przedmiotów ścisłych, a więc matematyki oraz fizyki, a także zawodowych. – Udało nam się w tym roku zrobić pełną obsadę, ale jest spora grupa nauczycieli, którzy pracują w wymiarze powyżej półtora etatu – dodaje.

W Szkole Podstawowej nr 9 udekorowane klasy na młodych uczniów czekały już od tygodnia przed rozpoczęciem roku szkolnego. Do tej placówki dołączy 4 września 75 pierwszoklasistów, którzy zostaną podzieleni na trzy oddziały. W tej grupie znalazło się dwóch uczniów z Ukrainy i jeden z Białorusi. – Uczniów w tym roku mamy niespełna 700, ponieważ opuściło naszą szkołę bardzo liczne gremium klas ósmych – podkreśla Justyna Uciechowska, dyrektor tej placówki.

W przypadku obsady nauczycielskiej SP9 ma stabilną sytuację i nie było potrzeby szukania latem kolejnych pedagogów. Ale i w tej placówce widać już pewne symptomy coraz większych braków kadrowych na rynku. – Najczęściej brakuje nauczycieli fizyki oraz chemii, gdzie też ten problem dotknął nas w ubiegłym roku, ale teraz już mamy obsadę. Natomiast coraz częściej pojawiają się braki nauczycieli języka polskiego czy matematyki – dodaje.

W szkołach podlegających starostwu powiatowemu w Ostrowie Wielkopolskim pracuje 790 nauczycieli. Sytuację kadrową uratowała zmiana przepisów i możliwość zatrudnienia ich na półtora etatu. Ogólnokrajowy problem, który jak w soczewce jest widoczny w tym mieście, to coraz większa trudność w znalezieniu nauczycieli szkół zawodowych.

6 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (6)
 • M
  myślący

  poniedziałek, 4 września, 2023

  Ministerka na pewno zaradzi. Podpowie przemusiowi co i jak zrobić, żeby było lepiej. Była dyrką to wie jak ludzi zmotywować do pracy. 😀

  Odpowiedz
 • O
  ostrowianin

  poniedziałek, 4 września, 2023

  Jedna uwaga panie redaktorze. Organem prowadzącym przedszkola i szkoły podstawowe nie jest urząd miejski, a gmina miasto Ostrów Wielkopolski. Szkoły ponadpodstawowe prowadzi nie starostwo powiatowe, a powiat Ostrowski. Szkoły prowadzą nie urzędy, a samorządy!

  Odpowiedz
 • Z
  Zbychu

  poniedziałek, 4 września, 2023

  Jakie braki kadrowe? Moja żona jest nauczycielem i żeby nie wejścia dalej by na kasie robiła. Sterta CV leży nie ma żadnych braków kadrowych.

  Odpowiedz
  • O
   ostrowianin

   poniedziałek, 4 września, 2023

   Zbychu, ciebie chyba poj…o. Zadzwoń do jakiejkolwiek szkoły i zapytaj, zanim zaczniesz te głupoty wypisywać.

   Odpowiedz
 • T
  Tomek

  wtorek, 5 września, 2023

  Mój kochanek jest nauczycielem, tyra jak mrówka w 3 liceach by mieć dobrą pensję … bo żonie ciągle mało.

  Odpowiedz
  • R
   Ryś

   wtorek, 5 września, 2023

   A ile to jest dobra pensja i ile godzin tygodniowo w trzech liceach ?

   Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz