DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Zlokalizuj czerniaka, nim będzie za późno. Może się przebadać 4,5 tysiąca mieszkańców

Czerniak to jeden z najszybciej rozwijających się nowotworów. Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Iowa i opublikowanych na łamach pisma naukowego PLOS ONE, wystarczą raptem cztery godziny, aby jedna komórka rakowa wytworzyła cytoplazmatyczne połączenie (mostek) z inną komórką. Szczególnie w zaawansowanej fazie czerniak rozwija się niezwykle szybko.

Program profilaktyczny zainicjowany przez członków AKO i zaprezentowany podczas konferencji prasowej w Stawiszynie ma uchronić mieszkańców regionu przed tragicznymi konsekwencjami rozwoju nowotworu. Projekt ma na celu m.in. zwiększenie wiedzy i świadomości mieszkańców, aby w bardziej świadomy sposób dbali o siebie w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych skóry. – Program, którego realizację rozpoczynamy, stanowi kolejny projekt o charakterze zdrowotnym, przygotowany w ramach Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Dzięki pozyskanym środkom 4500 mieszkańców 24 gmin i miast weźmie udział w badaniach profilaktycznych – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza oraz prezes zarządu SAKO. – Zachęcamy mieszkańców aglomeracji do skorzystania z bezpłatnego badania, które pozwoli na wczesne wykrycie ciężkiej choroby, a tym samym szybsze podjęcie leczenia i powrót do zdrowia – dodał.

Przebadani mają zostać mieszkańcy w wieku od 50 do 64 lat. Mowa o badaniach ankietowych oraz wideodermatoskopem. Na podstawie uzyskanych wyników zostanie opracowany raport podsumowujący efektywność programu, a także charakterystykę grupy badanej.

Aby zgłosić się na badanie, należy wypełnić formularz dostępny na stronie https://stopczerniak.ako.pl bądź zadzwonić pod numer bezpłatnej infolinii: 800 808 006.

Lista podmiotów, wykonujących badania w ramach projektu, jest dostępna na stronie: https://stopczerniak.ako.pl/chce-sie-zbadac.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Liderem jest gmina Stawiszyn i właśnie tam zorganizowano konferencję prasową, podczas której zaprezentowano założenia programu. Wartość projektu wynosi 1 261 000 złotych. 1 198 710 złotych stanowi unijna dotacja.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz