DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Zielone" tablice rejestracyjne? Można zgłaszać wnioski od 11 lipca!

Zmiany w przepisach pozwalają na rejestrację pojazdów, która – jak informuje Ministerstwo Infrastruktury – „umożliwi firmom przeprowadzanie jazd testowych niezarejestrowanymi wcześniej na terytorium RP lub za granicą pojazdami, bez konieczności rejestracji każdego z nich w urzędzie”. Zdaniem urzędników, nowelizacja ustawy ma uprościć rejestrację pojazdów przedsiębiorcom poprzez zdjęcie z nich części obowiązków, które musieli do tej pory wykonywać.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Pojazdy posiadające nowe tablice rejestracyjne, będą mogły być prowadzone przez właściciela firmy, jego pracownika, kierowcę zatrudnionego przez producenta (na podstawie umowy cywilno-prawnej) oraz przez klienta zainteresowanego zakupem samochodu, jednak w obecności osoby uprawnionej, a nie samodzielnie. „Nowe przepisy pozwolą również na gromadzenie odpowiednich danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz umożliwią skuteczne sprawdzanie uprawnień do profesjonalnej rejestracji pojazdów przez organy kontroli ruchu drogowego” – czytamy na stronie MI.

ZOBACZ TEŻ: Uwaga na oszustów! Na pomoc Zuzi nie istnieje legalna zbiórka!

Nowe przepisy dokładnie określają, kto będzie mógł korzystać z nowego typu tablic rejestracyjnych. „Profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce (w przypadku przedsiębiorcy posiadającego siedzibę za granicą), zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione (np. Instytut Transportu Samochodowego) lub jednostki badawcze producentów” – informują urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury.

Bez zmian pozostaje natomiast sposób ubiegania się o nowego typu dokument oraz „zielone” tablice. Dalej będzie to odpowiedni wydział w Starostwie Powiatowym. Warto jednak pamiętać, że nowy rodzaj dokumentu będzie ważny przez rok. „Uprawione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić nie więcej niż 100 blankietów. Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów wyniesie 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł” – czytamy na stronie ministerstwa.

Dowód rejestracyjny będzie ważny przez 30 dni od daty wypełnienia. W przypadku, kiedy zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej bądź jednostki badawczej producenta, będzie ważny pół roku. „Podmiot uprawniony w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu będzie musiał zwrócić staroście blankiety, dowody rejestracyjne oraz tablice rejestracyjne. Jeśli tego nie zrobi będzie miała zastosowanie sankcja (kara pieniężna)” – dowiadujemy się ze strony ministerstwa.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz