Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Zmiany w przepisach pozwalają na rejestrację pojazdów, która – jak informuje Ministerstwo Infrastruktury – „umożliwi firmom przeprowadzanie jazd testowych niezarejestrowanymi wcześniej na terytorium RP lub za granicą pojazdami, bez konieczności rejestracji każdego z nich w urzędzie”. Zdaniem urzędników, nowelizacja ustawy ma uprościć rejestrację pojazdów przedsiębiorcom poprzez zdjęcie z nich części obowiązków, które musieli do tej pory wykonywać.
Pojazdy posiadające nowe tablice rejestracyjne, będą mogły być prowadzone przez właściciela firmy, jego pracownika, kierowcę zatrudnionego przez producenta (na podstawie umowy cywilno-prawnej) oraz przez klienta zainteresowanego zakupem samochodu, jednak w obecności osoby uprawnionej, a nie samodzielnie. „Nowe przepisy pozwolą również na gromadzenie odpowiednich danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz umożliwią skuteczne sprawdzanie uprawnień do profesjonalnej rejestracji pojazdów przez organy kontroli ruchu drogowego” – czytamy na stronie MI.
ZOBACZ TEŻ: Uwaga na oszustów! Na pomoc Zuzi nie istnieje legalna zbiórka!
Nowe przepisy dokładnie określają, kto będzie mógł korzystać z nowego typu tablic rejestracyjnych. „Profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce (w przypadku przedsiębiorcy posiadającego siedzibę za granicą), zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione (np. Instytut Transportu Samochodowego) lub jednostki badawcze producentów” – informują urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury.
Bez zmian pozostaje natomiast sposób ubiegania się o nowego typu dokument oraz „zielone” tablice. Dalej będzie to odpowiedni wydział w Starostwie Powiatowym. Warto jednak pamiętać, że nowy rodzaj dokumentu będzie ważny przez rok. „Uprawione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić nie więcej niż 100 blankietów. Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów wyniesie 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł” – czytamy na stronie ministerstwa.
Dowód rejestracyjny będzie ważny przez 30 dni od daty wypełnienia. W przypadku, kiedy zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej bądź jednostki badawczej producenta, będzie ważny pół roku. „Podmiot uprawniony w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu będzie musiał zwrócić staroście blankiety, dowody rejestracyjne oraz tablice rejestracyjne. Jeśli tego nie zrobi będzie miała zastosowanie sankcja (kara pieniężna)” – dowiadujemy się ze strony ministerstwa.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz