DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Zebrali 12 ton choinek. Ogrzeją nimi dom

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy podsumował świąteczną akcję pod nazwą „Świąteczna energia z choinek”. Polegała ona na oddawaniu przez mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego choinek, które po okresie Bożego Narodzenia stały się dla ludzi zwykłym odpadem. Jak się okazuje, można z nich odzyskać energię, która ogrzeje domy na terenie miasta. – Akcja trawa od 10 stycznia do 7 lutego, a choinki można było przynosić do jednego z 16 punktów zlokalizowanych na terenie miasta. Pracownicy OZC wraz z Miejskim Zakładem Oczyszczania zbierali choinki, które trafiły na ul. Grunwaldzką, gdzie odbywa się proces obróbki – wyjaśnia Szymon Jaworski, szef Zespołu Obsługi i Rozwoju Rynku w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym.

CZYTAJ: Z Ostrowa do Kalisza czteropasmówką? KO chce poprawek w budżecie państwa

Pracownicy spółki z wykorzystaniem rębaka rozdrabniają zebrane drzewka, które posłużą do wyprodukowania energii przeznaczonej do ogrzewania. Zostanie ona wytworzona w ramach funkcjonowania miejskiego „cieplika”. – Przywieziono do nas około 12 ton choinek. Po przeliczeniu na węgiel, będzie to około 6 ton tego surowca. Nie spalając takiej liczby węgla, zaoszczędzimy około 12 ton dwutlenku węgla, który mógłby się dostać do atmosfery. Myślę, że da się z tego ogrzać domek jednorodzinny korzystający wraz z nagrzaniem wody w jej obiegu – wylicza Mariusz Bolach, dyrektor techniczny Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Napisz do autora

Komentarze (5)
 • M
  mike

  środa, 12 lutego, 2020

  Hm, z 6 ton węgla 12 ton dwutlenku węgla. Ciekawe.

  Odpowiedz
 • O
  Ola

  środa, 12 lutego, 2020

  Paru zadymiarzy z Pruslina wyrobi normę za wszystkie choinki…

  Odpowiedz
 • B
  Bysiu

  środa, 12 lutego, 2020

  A mnie uczono, że drewna iglastego się nie spala P.Dyrektorze…

  Odpowiedz
 • X
  xxx

  czwartek, 13 lutego, 2020

  Choinka to odpad komunalny i trzeba z tym odpadem postępować zgodnie z hierarchią postępowania . A czy OZC ma zgodę na spalanie odpadów? Śmieci palić nie wolno… podobno. Trzeba by straż miejską zawiadomić. Skoro gonią mieszakńców to niech pogonią OZC.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz