Zbiórka udana. Szkoła przygotowana na azyl dla uchodźców. Są w drodze [WIDEO]

18
Uchodźcy z Ukrainy jadą do Ostrowa Wielkopolskiego. Pierwsze transporty przede wszystkim z kobietami i dziećmi przekraczają granice polsko-ukraińską. W wyniku spektakularnej wręcz zbiórki darów dla obywateli kraju ogarniętego wojną, w ostrowskiej starej szkole przy ul. Waryńskiego czekają już co najmniej setki kilogramów żywności, tony ubrań, środków czystości czy zabawek dla dzieci. Co najważniejsze – czeka dach nad głową i miejsca noclegowe, bo to właśnie w tym budynku zorganizowano schron dla uchodźców.

Pomogli wszyscy, bez względu na poglądy polityczne czy status majątkowy, dosłownie. Na apel miasta o dary dla uchodźców odpowiedzieli mieszkańcy Ostrowa i okolic przynosząc raptem kilka najpotrzebniejszych rzeczy albo całe torby darów, jeśli kogoś było na to stać. Darczyńcy fundowali też lodówki oraz inny sprzęt AGD, mnóstwo osób przyniosło materace, kołdry, poduszki, koce. Najwięcej ofiarowano odzieży, środków czystości, żywności i wody butelkowej. – Ostrowianie przychodzą i jak widzą, co się dzieje, pytają czy mogą zostać i pomóc przy organizacji miejsca schronu dla Ukraińców – mówi prezydent Beata Klimek obecna dziś na miejscu zbiórki.

Jutro i w poniedziałek w starej „czwórce” pojawią się pierwsi obywatele Ukrainy uciekający z kraju. – To są przede wszystkim kobiety z dużą grupą dzieci i kobieta, która jest w ciąży. Oprócz zagwarantowania im bezpiecznego dachu nad głową czy pierwszego ciepłego posiłku, organizujemy tu taki mały gabinet lekarski. Nasi ostrowscy lekarze, pediatrzy, położnicy już zapowiedzieli, że będą charytatywnie tu dyżurować i pomagać – dodaje włodarz miasta.

ZOBACZ TEŻ: Dzieci oddają ulubione pluszaki, setki chętnych, tony darów. Ostrowianie okazali wielkie serca! [ZDJĘCIA]

Prezydent Ostrowa deklaruje, że już toczą się i będą trwać dalej rozmowy z lokalnymi przedsiębiorcami o ewentualnych miejscach pracy dla naszych wschodnich sąsiadów, którzy – być może – postanowią lub będą zmuszeni zostać w mieście na długi czas.

Przyjęcie Ukraińców do Ostrowa koordynują władze miasta i odpowiednie mu komórki organizacyjne urzędu. To duże wyzwanie logistyczne, które trzeba zorganizować tak naprawdę nie wiedząc czego się spodziewać. Nie jest znana dokładna liczba uchodźców, którzy mogą pojawić się w mieście. Budynek przy ul. Królowej Jadwigi ma być dla nich miejscem tymczasowym, dalej będzie trzeba zorganizować im miejsca pobytu długoterminowego. – Te osoby będą tu przyjeżdżały, zostaną wyposażone w produkty, które dziś zbieramy. Jeśli na przykład przyjadą w nocy, to tutaj przenocują. Wielu ostrowian deklaruje już pomoc w zakresie ugoszczenia u siebie w domach Ukraińców. Ale mamy spełnione wszystkie warunki, żeby uchodźcy mogli przebywać w szkole, bo są tu sanitariaty, bieżąca woda, jest ciepło, jedno pomieszczenie będzie zagospodarowane jako świetlica dla dzieci, będzie też ogólna sala odpoczynku dla wszystkich – wymienia Andrzej Baraniak, sekretarz miasta.

Miasto uruchomiło też specjalną infolinię, pod którą mogą dzwonić osoby chcące pomóc obywatelom Ukrainy oferując schronienie. Numer to: 62 582 22 73. Jest on czynny w godzinach od 8 do 16, od poniedziałku do piątku.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

18 KOMENTARZE

 1. Przedsiębiorcy będą teraz Ukraincow zatrudniać. To jest pewne. A ile osób w Ostrowie bez pracy. I skąd pomoc . To teraz dopiero będzie ciężko znalesc miejscowemu

  • Obecny poziom bezrobocia w naszym regionie świadczy tylko o tym, że bez pracy są osoby, które po prostu nie chcą pracować…

  • Przejrzyj na oczy – dzisiaj Ukraina, jutro może być Polska. Myślisz że Putin zadowoli się Ukrainą? Nigdy, ten kraj miał zawsze imperialistyczne zapędy a teraz mają ku temu sposobność, zwłaszcza przy „działaniach” UE która bardziej troszczy się o parady LGBT niż o ludobójstwo, bo bombardowanie przedszkoli i obiektów mieszkalnych tak trzeba nazwać. Żebyś niedługo nie musiał uciekać na zachód i tak samo był zdany na pomoc np. Niemców.

  • Jak jest chęć do pracy, to roboty jest od koloru do wyboru, tylko trzeba chcieć, a nie tylko wyciągac rękę po zapomogi, a samemu tylko wegetowac od rana do nocy

 2. Jak Putin by wygrał, a my nie pomagali, to byś nie miał, gdzie szukać prac, P., chyba, że w okupowanej Polsce by Ci dobrze było…

 3. I już każdy zapomniał o pandemi . Wejdź do autobusu, marketu bez maski. A to co się działo wczoraj i dzisiaj dzieje w szkole to tlumy ludzi. Nikt nie ma maseczki. Pandemia nadal jest. Żeby za chwilę gorzej nie było

 4. Bez paniki, covid został zastrzelony przez Rosjan. Prof. Horban już nie straszy covidem tylko HIV-em od Ukraińców. Facet powinien być odcięty od mediów. A spadek zakażeń o 50 % skąd się wziął? Może ludzie wreszcie przejrzeli na oczy.

 5. Jak jest chęć do pracy, to roboty jest od koloru do wyboru, tylko trzeba chcieć, a nie tylko wyciągac rękę po zapomogi, a samemu tylko wegetowac od rana do nocy

 6. Pamiętam zbiórkę darów Niech wszyscy mają Święta. Kosze w marketach się słabo pomału zapelnialy. A tu proszę tyle darów tony. Jedzenia nie wiadomo dla ilu osób. Przyjadą dostaną przywileje lekarz, opiekę pewnie całodobowa, szpital jak będzie potrzeba. A my żeby dostać się do lekarza to wielki problem. Może z czasem mieszkania. Dzieci zapewne za darmo szkołę, przedszkole. Matki otrzymają pracę. Ciekawe jak co do czego dojdzie czy my otrzymamy taka pomoc.

 7. Dziwię się że ludzie odrazu przestali się bać pandemii. Uchodźcy są wpuszczani bez żadnego testu. Tak słyszałam. Nie wyobrażam sobie wziąć pod dach rodzinę. Pandemia nadal jest. Żeby tylko gorszych chorób nie było.

  • Ruski agent czy co? Nie rozumie bo jego ojczysty język to ruskie gadanie, że cała reszta to faszyści i narkomani, a tak naprawdę to ten morderca działa jak faszyści i chyba coś bierze.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick