Zbierają podpisy pod projektem ustawy, mającym pozwolić na otwarcie gospodarki

6
Rozpoczęło się zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakładającym otwarcie gospodarki mimo trwającej pandemii koronawirusa. Taki dokument przygotowali przedstawiciele Konfederacji, Korwin i Ruchu Narodowego, którzy wzięli też udział w konferencji prasowej przed ostrowskim sanepidem.

Uczestnicy briefingu przekonywali, że nie ma twardych dowodów na to, że zamykanie gospodarki wpływa na poprawę sytuacji w walce z koronawirusem. Za przykłady podano kraje, które otwierają się i pozwalają wznawiać działalność przedstawicielom różnych branż. – Od roku trwa lockdownowe szaleństwo, które rozpoczęło się 2 marca 2020 roku, pierwsza ustawa covidowa, która rozszerzyła kompetencje rządu także na możliwość wydawania niekonstytucyjnych rozporządzeń zakazują prowadzenia działalności gospodarczej przez wybrane przez siebie branże. Konfederacja od początku sprzeciwiała się polityce lockdownów, jako jedyni zagłosowaliśmy przeciwko tej ustawie – wyjaśnił Witold Stoch.

Poseł Konfederacji przedstawił założenia ustawy, którą można w całości przeczytać na stronie otwieramygospodarke.pl. W jej treści czytamy, że nowe przepisy zagwarantują:

 1. otwarcie wszystkich działalności gospodarczych zamkniętych bezprawnie na podstawie rządowych rozporządzeń m.in.: lokali gastronomicznych, hoteli, stoków narciarskich, siłowni i klubów fitness;
 2. zniesienie kar administracyjnych za otwarcie działalności gospodarczej;
 3. zniesienie przepisów, mówiących o tym, że naruszenie jakichkolwiek ograniczeń; nakazów i zakazów dotyczących działalności gospodarczej może pozbawić firmę pomocy publicznej;
 4. zniesienie obowiązku zwrotu kwoty, stanowiącej równowartość udzielonej pomocy i umorzenie toczących się w tej kwestii postępowań;
 5. zniesienie odmowy przyznania pomocy publicznej w przypadku niestosowania się do ograniczeń. Projekt zniesie wątpliwe prawnie, a wyniszczające gospodarkę obostrzenia i pozwoli wszystkim przedsiębiorcom i pracownikom wrócić do pracy, da możliwość odbudowania obrotów swoich przedsiębiorstw i odbudowania zarobków ich rodzin.

Ostrowski działacz Konfederacji opisał akcję #OtwieraMY, która ma na celu wypromowanie pomysłu prawicowych ugrupowań. – Cała akcja to szereg działań. Konfederacja skupia się także na pomocy prawnej restauratorom, którzy chcą otwierać swoje biznesy, tym, którzy chcą stawać przeciw tej machinie. Zachęcamy kolejnych przedsiębiorców, by to robić, będziemy was wspierać swoją obecnością, wiedzą i doświadczeniem. Będziemy wam pomagać otwierać biznesy, mierzyć się z sanepidem w sądziezapewnił.

Andrzej Kuświk, prezes partii Korwin w okręgu kaliskim przekonywał, że nie ma dowodów, na to, że zamykanie gospodarki pomagało w walce z pandemią bądź wpływało na mniejszą liczbę zachorowań. – Jest wręcz przeciwnie. Poprzez to, że utrudniliśmy dostęp do służby zdrowia, zasialiśmy w ludziach strach, to, że spowodowaliśmy spadek ich odporności, doprowadziło do śmierci 74 tysięcy osób ponad to, co wynika z normalnych, rocznych statystyk wyjaśnił.

Inicjatorzy projektu ustawy otwierającej gospodarkę muszą zebrać 100 tysięcy podpisów.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

 1. 8
  2

  Ignoranci mają zawsze najwięcej do powiedzenia i niestety największą publikę, a „spośród nauk te najbardziej są cenione, które najwięcej zbliżają się do powszechnie panujących poglądów, to znaczy do głupoty”
  (Erazm z Rotterdamu).

 2. Jaką propozycję mają ci mistrzowie racjonalnego myślenia jeśli chodzi o ochronę osób szczególnie narażonych na poważne powikłania po covidzie, prowadzące często do przedwczesnej śmierci tych osób?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick