Żandarmeria wojskowa ma pomóc policji. Ziobro wzywa prokuratorów do wszczęcia postępowań. Dojdzie do zamieszek?

22
Fot. pixabay.com
W Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ukazało się rozporządzenie, według którego Żandarmeria Wojskowa ma pomóc policji. Wojsko ma pojawić się na ulicach od 28 października. Decyzja ma być podyktowana wzrostem zakażeń na terenie Polski. W tym samym czasie na ulicach polskich miast pojawiają się tłumy protestujących, którzy sprzeciwiają się decyzji Trybunału Konstytucyjnego, która została ogłoszona w ubiegły czwartek. Zbigniew Ziobro za pośrednictwem mediów społecznościowych nakazał podległym mu prokuratorom wszcząć postępowania w związku z "zachowaniami przestępczymi wymierzonymi w osoby wierzące".

Od ubiegłego czwartku w większości polskich miast i miasteczek trwają protesty kobiet oraz mężczyzn, którzy głoszą swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Tego typu manifestacje miały miejsce także w Ostrowie Wielkopolskim.

W mediach społecznościowych krąży zarządzenie premiera z dnia 23 października. Dotyczy ono “użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.” W wyjaśnieniu można przeczytać, że decyzja ta jest podyktowana “rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19”.

CAŁOŚĆ ZARZĄDZENIA MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ

W mediach pojawiają się opinie, że żołnierze mają pomóc policji w czasie trwających protestów. Wielu internautów obawia się, że na ulicach polskich miast może dojść do zamieszek.

W kilku miastach w Polsce, m.in. Poznaniu lub Warszawie protestujące kobiety w ubiegłą niedzielę weszły do kościołów, przerywały msze i głośno manifestowały swój sprzeciw wobec zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro opublikował za pośrednictwem swoich kanałów społecznościowych polecenie podległym mu prokuratorom, by wszczęli postępowania “zachowań przestępczych wymierzonych w osoby wierzące, włącznie z zastraszaniem, niszczeniem i bezczeszczeniem miejsc kultu religijnego”.

“Każdy ma konstytucyjne prawo do publicznego wyrażania poglądów i sprzeciwu wobec rozstrzygnięć sądów lub trybunałów, w tym Trybunału Konstytucyjnego. Jednak nie może to usprawiedliwiać łamania praw innych osób i popełniania przestępstw” – tak brzmi część wpisu Prokuratora Generalnego.

Czy Waszym zdaniem w Polsce może dojść do zamieszek?

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

22 KOMENTARZE

 1. 39
  25

  Prawdziwe oblicze tej władzy – władza za wszelką cenę. ! To już prawie dyktatura – demolowanie demokracji i naszej wolności – naszych praw – przez tzw ,, prawo i sprawiedliwośc ” – Chichot historii – znowu musimy walczyć na ulicach o naszą wolnośc – nasze prawa. !Obłuda tej władzy !

 2. 24
  31

  Potępiam wyrok TK. POPIERAM protest, ale lewactwo to wykorzystuje i pokojowe marsze zmieniają się w antykatolickie. A to nie jest to, czego oczekiwałam….nie podoba mi się bezczeczenie kościołów i hasła antykościółowe. Nie to było celem tych protestów!!!

  • 27
   10

   Bo kościół idzie ręka w rękę z rządem! Zamiast zająć się krzewieniem wiary katolickiej i sprawować obrządki bawią się w politykę popierając rządzących, gromadzą bogactwa, żyją w luksusach na koszt biednych owieczek i usiłują uczyć o sprawach, co do których nie są upoważnieni i nie mają zielonego pojęcia – vide słynne “kursy przedmałżeńskie”!

  • 30
   5

   Bądźmy obiektywni. Ja tam lewakiem nie jestem, ale kosciol sam się o to prosił. Gdyby zajmowali się to do czego zostali powołani a nie polityką to dziś tego problemu byśmy nie mieli.

  • 9
   6

   @Rozczarowana,
   biedactwo, atakują Twój kościół. OTWÓRZ oczy – przejrzyj wreszcie i zobacz dokąd prowadzi “swoje” owce ta sekta rzymskowatykańska!

   @Alhamber,
   krzewieniem wiary katolickiej niema nic wspólnego z naukami apostołów. Jeszcze się biednym owieczkom oczy nie otwarły, idą jak barany na rzeź.
   Czy to mało, czy nie widać, że to wilki w owczej skórze!

 3. 11
  11

  Siłę przeciwstawiaj siła agresję jeszcze większą agresją. Stop dla niszczenia zabytków i miejsc kultu religijnego!!! Ręce precz od kościoła Oi Oi oi

 4. 30
  9

  No no, robi się nie ciekawie. Jarek sięga po wojsko. W sumie można było się tego spodziewać bo ta marna gnida nigdy nie miała odwagi aby stanąć twarzą w twarz z narodem. Zawsze się chował, zawsze szczuł, zawsze był nędznym dupkiem z kotem !

 5. 16
  5

  Nie sądziłam, że dożyję ponownie czasów, kiedy jedna partia robi co chce i walczy z narodem… Już to przerabialiśmy i warto, aby pis wiedział, że NIC NIE TRWA WIECZNIE.

 6. 10
  4

  Ani rząd, ani Kościół nie zasługuje dziś na zaproszenie do rozmowy, nie zasługuje nawet na tzw. kulturalne wezwanie do odejścia. Z osobami odmawiającymi ci podmiotowości się nie rozmawia. Z osobami uważającymi, że zygota albo zaśniad ma więcej praw od właścicielki macicy, nie prowadzi się kulturalnych sporów. Osoby przez lata używające mowy nienawiści, szantażujące Hitlerem, wyzywające od morderczyń, uważające, że mogą dysponować ciałami kobiet, bo ich bóg i biskup tak chce, nie zasługują na dialog. Wchodzicie w nasze życie i nasze ciała, to się nie dziwcie, że wchodzimy wam do kościołów. Szerzycie z ołtarzy nienawiść, to się nie dziwcie, że ktoś przed nim staje z transparentem “Aborcja jest ok”.
  Z przemocowcami się nie negocjuje. Przemocowcom każe się wypierdalać.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick