DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Zadbają o bezpieczeństwo podczas WOŚP

Nad zachowaniem bezpieczeństwa w całej Polsce czuwać będzie kilka tysięcy funkcjonariuszy.Przed oficjalnym rozpoczęciem 27. Finału policjanci będą szkolili wolontariuszy, przypominając im m.in. podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas kwestowania – Tego dnia na ulicach z pewnością pojawi się więcej patroli. Będziemy wszędzie tam gdzie zbierane będą pieniądze do puszek – w okolicach kościołów, sztabu przy Ostrzeszowskim Centrum Kultury, a także na innych ulicach Ostrzeszowa i powiatu. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci. Także osoby zainteresowane będą mogły uzyskać wszelkie informacje na temat zbiórek – informuje kom. Ewa Jakubowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie.

W Krotoszynie podobnie jak i w Ostrzeszowie policjanci rozpoczną działania już od samego rana. W pierwszej kolejności przeprowadzą pogadankę z wolontariuszami – Funkcjonariuszy spotkamy m. in. w pobliżu Krotoszyńskiego Centrum Kultury i w rejonie kościołów – informuje asp. Piotr Szczepaniak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie.

W pow. jarocińskim policjanci na pewno pojawią się m. in. w okolicach Jarocińskiego Ośrodka Kultury, w pobliżu sztabów przy Szkole Podstawowej w Wilkowyi i Domu Kultury w Kotlinie – Będą również kontrolować inne ogólnodostępne miejsca – ulice, parki, centrum miasta – tłumaczy asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Nie inaczej będzie w Ostrowie Wielkopolskim – Policjanci będą jeździć zarówno na terenie Ostrowa Wielkopolskiego jak i całego powiatu, m. in. w rejonach, szkół, kościołów, rynku i sztabów – mówi st. sierż. Małgorzata Łusiak z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskiego.

W Pleszewie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra m. in. w kinie Hel przy ul. Poznańskiej. Policjantów spotkamy nie tylko tam, ale i w rejonach szkół oraz miejscach, w których odbywać się będą kwesty uliczne.

O czym powinniśmy szczególnie pamiętać?

  • Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
    Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki.Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki.

Jeżeli ktoś będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do „prawdziwości” wolontariusza, powinien od razu skontaktować się z policją lub strażą miejską – mówi kom. Ewa Jakubowska z KPP w Ostrzeszowie.

Policja ma również ważne rady dla wolontariuszy: Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach: centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony, głównych ciągach komunikacyjnych, miejscach dobrze oświetlonych, miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych oraz takich, które objęte są monitoringiem kamer itp. Nie prowadźmy zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach i tych uznawanych za niebezpieczne. Unikajmy prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajmy się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.

Szczególnie ważne jest, aby wracając do sztabu po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszać się w grupie.

Policjanci apelują o to, by w każdej sytuacji wymagającej interwencji alarmować służby dzwoniąc pod bezpłatne numery alarmowe 997 i 112.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz