„Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” – Co oznacza Środa Popielcowa dla katolików?

0
Katolicy obchodzą dziś Środę Popielcową. W kościołach w całym kraju kapłani posypują wiernym głowy popiołem na znak pokuty. Rozpoczął się tym samym czterdziestodniowy post przed świętami Wielkanocnymi.

Środa popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, który rokrocznie trwa 40 dni i kończy się w Wielki Czwartek. W religii katolickiej Popielec nie jest świętem, ale kościoły odwiedzają wtedy tłumy wiernych.

W tym dniu zwyczajowo we wszystkich kościołach księża posypują głowy wiernych popiołem. Obyczaj ten obowiązuje od czasów papieża Urbana II w 1091 roku. Wtedy również ustalono, że popiół ten ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku i następnie spalonych. – W kościele katolickim to wyjątkowy czas modlitwy, postu, jałmużny. Obrzęd posypania głów popiołem przypomina nam o tym, że mamy podejmować codzienny wysiłek nawrócenia i powrotu do boga przez modlitwę i sakramenty kościoła. Wielki post to także tradycyjne nabożeństwa: gorzkie żale, droga krzyżowa – opowiada ks. Jakub Grzybowski, wikariusz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.

Głównym celem Środy Popielcowej oraz obrzędu posypywania głów popiołem jest przypomnienie o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.

CZYTAJ TEŻ: „Stan pacjentki uległ poprawie” – dobre informacje z krotoszyńskiego szpitala

W Popielec katolików obowiązuje ścisły post, co oznacza jeden posiłek do syta w ciągu dnia, a także niejedzenie mięsa.

Czterdziestodniowy okres wielkiego postu zakończy się w czwartek, 9 kwietnia, a trzy dni później – w niedzielę 12 kwietnia – wierni kościoła katolickiego będą świętować Wielkanoc.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick