Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Środa popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, który rokrocznie trwa 40 dni i kończy się w Wielki Czwartek. W religii katolickiej Popielec nie jest świętem, ale kościoły odwiedzają wtedy tłumy wiernych.
W tym dniu zwyczajowo we wszystkich kościołach księża posypują głowy wiernych popiołem. Obyczaj ten obowiązuje od czasów papieża Urbana II w 1091 roku. Wtedy również ustalono, że popiół ten ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku i następnie spalonych. – W kościele katolickim to wyjątkowy czas modlitwy, postu, jałmużny. Obrzęd posypania głów popiołem przypomina nam o tym, że mamy podejmować codzienny wysiłek nawrócenia i powrotu do boga przez modlitwę i sakramenty kościoła. Wielki post to także tradycyjne nabożeństwa: gorzkie żale, droga krzyżowa – opowiada ks. Jakub Grzybowski, wikariusz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.
Głównym celem Środy Popielcowej oraz obrzędu posypywania głów popiołem jest przypomnienie o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.
CZYTAJ TEŻ: „Stan pacjentki uległ poprawie” – dobre informacje z krotoszyńskiego szpitala
W Popielec katolików obowiązuje ścisły post, co oznacza jeden posiłek do syta w ciągu dnia, a także niejedzenie mięsa.
Czterdziestodniowy okres wielkiego postu zakończy się w czwartek, 9 kwietnia, a trzy dni później – w niedzielę 12 kwietnia – wierni kościoła katolickiego będą świętować Wielkanoc.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz