DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Z myślą o najmłodszych pacjentach

Mimo okresu zimowego teren ostrowskiego szpitala pozostaje wielkim placem budowy, a wewnątrz budynków trwają intensywne prace wykończeniowe. Rozbudowa Oddziału Neonatologicznego to jeden z trzech dużych projektów inwestycyjnych realizowanych obecnie w naszym szpitalu, po budowie nowego skrzydła szpitala i przygotowaniach do powstania nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z częścią dedykowaną dzieciom i młodzieży. 

– Nasz szpital zaczyna się specjalizować w opiece nad najmłodszymi. Coraz więcej kobiet wybiera nasz szpital mając świadomość kompleksowej i na wysokim poziomie obsługi medycznej nad matką i dzieckiem, od oddziału położniczo-ginekologicznego począwszy, poprzez pediatrię, chirurgię dziecięcą i neonatologię – powiedział starosta ostrowski Paweł Rajski.

Ostrowska neonatologia jest po Poznaniu drugą z najwyższym stopniem specjalizacji w Wielkopolska zajmującą się leczeniem noworodków. Ratowane i leczone są tu wcześniaki, które do niedawna skazane były na przegraną w walce o życie. Kilka tygodni temu skomplikowaną operację przeszedł nieco ponad 600 gramowy noworodek. Dziewczynka urodzona w 23 tygodniu ciąży nie przeżyłaby bez tego zabiegu ze względu na wadę wrodzoną przewodu pokarmowego. Operacja została przeprowadzona w nowoczesnym, podgrzewanym inkubatorze hybrydowym. Uczestniczył w niej zespół chirurgów, anestezjologów, personel pielęgniarski oddziału chirurgii i neonatologii.

Rozbudowywana część oddziału kosztująca ok. 1,3 mln zł pozwoli przyjęć kolejnych małych pacjentów wymagającej intensywnej opieki.

– Na I piętrze znajdzie się 8 stanowisk intensywnej terapii noworodka, na parterze mieścić się będą dyżurki: lekarska i pielęgniarki oddziałowej, gabinet konsultacyjno – zabiegowy, dwuosobowa sala dla matek których dzieci przebywają w oddziale neonatologicznym – wyjaśnia Dariusz Bierła, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie.

Na najniższym poziomie znajdą się szatnie dla pracowników i pomieszczenia techniczne (wentylatornia, rozdzielnia elektryczna, pomieszczenie magazynowe).

– Neonatologia jest perspektywicznym obszarem nie tylko jako szybko rozwijająca się dziedzina medycyny, ale także ze względów ekonomicznych. Szpital myśląc o rozwoju musi inwestować w te obszary, który są w stanie przynosić dodatkowe dochody’’ – powiedział Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski. 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz