DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

XI Rajdo-Biwak „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich”

Uczestnicy już pierwszego dnia przenieśli się w czasie do roku 1918, gdzie po wejściu do hotelu zobaczyć mogli plakaty zawiadamiające o przyjeździe samego Ignacego Jana Paderewskiego oraz nawołujące do licznego przywitania tego wielkiego polskiego patrioty na dworcu w Neu Skalmiershütz. Każdy z przybyłych otrzymał bilet wstępu na jego koncert, który miał się odbyć w sali skalmierzyckiego domu katechetycznego. Tak rozpoczęła się powstańcza przygoda dla przybyłych rekrutów…

W piątkowy wieczór wszyscy w galowych, stylizowanych na stroje z epoki ubraniach udali się na dworzec, gdzie przybył witany gromkimi brawami sam wielki pianista. Nie obeszło się bez wiwatów na jego cześć, ale też bez problemów, które sprawiała obstawa Pruskiego Garnizonu Dworcowego. Paderewski wygłosił przemowę do ludności Wielkopolski, po czym we wspomnianym już domu katechetycznym czekał na wszystkich poczęstunek oraz koncert i bal. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych i była tylko pretekstem do spotkania Paderewskiego z lokalnym dowództwem Straży Ludowej i przygotowaniem planu do wyzwolenia Ziem Skalmierzyckich.

Następnego dnia do pokoi hotelowych zapukały patrole niemieckie, wręczając wszystkim wezwania na pruski komisariat, na którym okazało się, że nie można przebywać po tej stronie granicy bez ważnych dokumentów. Uzyskać je wcale nie było łatwo, na szczęście zakonspirowani powstańcy przekazywali informację o utalentowanym kopiście perfekcyjnie fałszującym dokumenty. W trakcie podróży po miasteczku powstańcy dowiadywali się o zatrzymanym łączniku a także o rozkazach i informacjach, które próbował przemycić przez granicę do dowódców sił powstańczych. Ostatecznie trafili oni do obozu szkoleniowego, gdzie jako młodzi rekruci przechodzili szkolenie i zdobyli cenne informacje o dostawie broni należącej do garnizonu Armii Pruskiej, która była wyładowana i przechowywana na dworcu kolejowym. Wspólnie z głównym dowództwem, po uprzednim połączeniu się w plutony, opracowali plan ataku na budynek. Powstanie na terenie Skalmierzyc Nowych zakończyło się sukcesem.  W ten oto sposób zakończyła się część fabularna imprezy, ale to nie koniec atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

W sobotnie popołudnie harcerze zasiedli przy obrzędowym świecowisku, po którym udali się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, aby oddać im cześć. Po krótkim apelu oraz złożeniu zniczy odbył się uroczysty przemarsz do „Starego Kina” w Nowych Skalmierzycach, w którym odbyła się uroczysta gala rozdania statuetek „Profil Paderewskiego”. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożena Budzik, kierownik Referatu Kultury, Sportu i Promocji Gminy Aleksander Liebert, komendant Chorągwi Wielkopolskiej hm. Tomasz Kujaczyński oraz komendant Hufca Kalisz hm. Marian Maćkowiak. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym magazynu internetowego „Na Tropie” oraz było współfinansowane przez Gminę i Miasto Nowe Skalmierzyce. Po krótkich wystąpieniach burmistrz i komendanta chorągwi oraz obejrzeniu filmu obrazującego wydarzenia z Powstania Wielkopolskiego wręczono historyczne, pierwsze statuetki w kategoriach: Najlepsze zadanie przedrajdowe; Mistrzowie współpracy; Najchytrzejsi z chytrych; Najlepszy strój; Zwycięzcy XI edycji Rajdo-Biwaku. Galę prowadzili: Marcelina Wdowczyk i Olgierd Nowak. Zwieńczeniem uroczystości była niespodzianka: koncert zespołu „Śnię w ziołach”.

Imprezę zorganizowali harcerze Szczepu ZHP „Granica” im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach. Z roku na rok przybywa uczestników chcących wziąć udział w tej żywej lekcji historii. Wydarzenia o takim charakterze mają na celu wychowanie kolejnych pokoleń w duchu patriotycznym dzięki ukazaniu historii Polski nie tylko poprzez naukę, ale także namacalne doświadczenia. W ten sposób łatwiej uświadomić sobie poświęcenie narodowych bohaterów, a dodatkowo jest to świetna zabawa dla dzieci i młodzieży.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz