Wyższe podstawy dla medyków, podwojenie bazy łóżek i szpitale tymczasowe – Ministerstwo Zdrowia przedstawiło plan działania

3
Fot. twitter.com/ Kancelaria Premiera
Podwojenie podstawowego wynagrodzenia dla personelu medycznego, który walczy z koronawirusem, zwolnienie lekarzy rezydentów z egzaminu ustnego oraz poszerzanie bazy szpitali covidowych w placówkach powiatowych - to jedne z decyzji, jakie ogłosił Minister Zdrowia podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Ministerstwo Zdrowia ma w planach podwojenie bazy łóżek dla zakażonych do końca tygodnia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o swoich wzmożonych działaniach podczas weekendu. Podjęto decyzje, by jeszcze bardziej zwiększyć bazę łóżek covidowych. W perspektywie tygodnie ministerstwo liczy na jej podwojenie. Jednocześnie Minister Zdrowia podkreślił, że “chce utrzymać także pozostałe tryby leczenia pacjentów w szpitalach.” – Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze, także te najgorsze, czyli 15-20 tysięcy zakażeń – poinformował Adam Niedzielski.

CZYTAJ TAKŻE: Ostrów. Wraca wsparcie dla mieszkańców w czasie epidemii

Do Sejmu zostanie złożony projekt ustawy, który ma zapewnić godne warunki dla personelu medycznego. Zakłada on podwyższenie o 100% podstawy zarobków, jakie otrzymują pracownicy medyczni, którzy zwalczają COVID-19. Kolejną decyzją jest wypłacanie 100% należności personelowi medycznemu, który przebywa na izolacji lub kwarantannie.

Minister Zdrowia poinformował także, że najprawdopodobniej w każdym szpitali powiatowym pojawił się oddział covidowy. Łóżka dla zakażonych pacjentów mają pojawić się także w szpitalach prywatnych. – Będzie także specjalny tryb, który pozwoli ściągnąć lekarzy z zagranicy w trybie covidowym – informuje Niedzielski.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje szpital tymczasowy. Szef resortu zdrowia poinformował, że nie będzie to jedyny taki szpital w Polsce. – Premier Morawiecki wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim – powiedział.

Minister Zdrowia zaapelował także do wszystkich, którzy nie noszą maseczek i nie stosują się do obowiązujących zasad. Ich teorie nazwał “oszołomskimi”. – Kto nie nosi maseczki, generuje ryzyko dla bezpieczeństwa innych. Takie osoby mają być bezwzględnie karane mandatami – stanowczo stwierdził minister.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. 11
    8

    Nareszcie mówi się konkretnie o finansach medyków.oby władza dotrzymała słowa.nic nie wyrówna codziennego stresu personelu medycznego i ich rodzin,ale zawsze to coś.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick