Wysocko Małe: Ulica Zębcowska jak grzęzawisko

0

- To nie jest droga, tylko jakieś grzęzawisko - tak mówi o ulicy Zębcowskiej w Wysocku Małym (gmina Przygodzice) jedna z mieszkanek posesji, która zgłosiła się do nas z prośbą o interwencję. To, co zastaliśmy na miejscu rzeczywiście nie przypominało nawierzchni do jazdy samochodem czy nawet przejścia pieszo.

Ulica Zębcowską jest drogą typowo polną, dojazdową do gruntów uprawnych. Dopiero od kilku lat pojawiają się przy niej zabudowania. Jedna z mieszkanek, która zwróciła się do naszej redakcji z prośbą o interwencję od lipca 2012 roku wysyła pisma do władz gminy o modernizację drogi. Jak sama podkreśla, nie chodzi jej o asfalt i idealną ulicę, ale o nawiezienie materiału, który pod wpływem deszczu czy śniegu nie będzie przeobrażał się w błotnistą maź.

Na pisma dostaje odpowiedzi, ale wszystkie są zdawkowe i ich wydźwięk jest mniej więcej taki: "W projekcie budżetu na kolejny rok uwzględnimy budowę tej drogi". Jak dotąd ta deklaracja nie znalazła pokrycia w czynach, po dziś dziś ulica nie figuruje w spisie planowanych inwestycji. 

W sprawie głos zabierał także sołtys wsi Roman Strączkowski, a właściwie doręczał dostarcane mu przez mieszkańców pisma do gminy. Bo nie tylko mieszkańcy ulicy Zębcowskiej chcieliby mieszkać przy utwardzonej drodze. – Pracownicy gminy przyjadą i naprawią drogi, ale musieliby zrodzić to porządnym tłuczniem. W Wysocku mamy conajmniej trzy takie drogi, które trzeba by utwardzić. (…) Mieszkańcy przynoszą petycję, ja je przyjmuję i zanoszę do gminy, ale to wójt musi podejmować jakieś decyzje – mówi nam sołtys.

Wójt odpowiada. Plany na utwardzenie drogi oczywiście są, ale dalekosiężne. Najpierw w planach jest budowa kanalizacji przy ulicy Zębcowskiej, sąsiednich Jankowskiej i Wspólnej. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, ale potrawają w sumie do końca 2018. Ulica Jankowska to droga powiatowa, na jej modernizację pozyskano środki zewnętrzne w wysokości około 1,5 mln złotych.

– Przy modernizacji ulicy Jankowskiej będzie naprawdę spory "bałagan", czyli ciężki sprzęt na drodze, rozkopane pobocza. Budowa dróg bocznych teraz nie miałaby po prostu sensu, bo i tak zostałyby one uszkodzone – mówi wójt Krzysztof Rasiak, wyjaśniając tym samym dlaczego jeszcze nie planuje się tych mniejszych inwestycji.

Jak dziś się dowiedzieliśmy, pracownicy gminy Przygodzice byli na ulicy Zębcowskiej, by przeanalizować stan drogi i podjąć decyzję o jej utwardzeniu. To – po raz kolejny – ma zostać wykonane, tym razem przy użyciu solidniejszych materiałów, czyli twardego kruszywa, które nie będzie wymywane m.in. pod wpływem opadów deszczu. Prace mają rozpocząć się za kilka tygodni.

W materiale filmowym wypowiadają się: mieszkanka posesji przy ul. Zębcowskiej (zastrzeżenie wizerunku na prośbę) oraz Krzysztof Rasiak – wójt gminy Przygodzice.

 

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick