DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wysocko Małe: Ulica Zębcowska jak grzęzawisko

Ulica Zębcowską jest drogą typowo polną, dojazdową do gruntów uprawnych. Dopiero od kilku lat pojawiają się przy niej zabudowania. Jedna z mieszkanek, która zwróciła się do naszej redakcji z prośbą o interwencję od lipca 2012 roku wysyła pisma do władz gminy o modernizację drogi. Jak sama podkreśla, nie chodzi jej o asfalt i idealną ulicę, ale o nawiezienie materiału, który pod wpływem deszczu czy śniegu nie będzie przeobrażał się w błotnistą maź.

Na pisma dostaje odpowiedzi, ale wszystkie są zdawkowe i ich wydźwięk jest mniej więcej taki: "W projekcie budżetu na kolejny rok uwzględnimy budowę tej drogi". Jak dotąd ta deklaracja nie znalazła pokrycia w czynach, po dziś dziś ulica nie figuruje w spisie planowanych inwestycji. 

W sprawie głos zabierał także sołtys wsi Roman Strączkowski, a właściwie doręczał dostarcane mu przez mieszkańców pisma do gminy. Bo nie tylko mieszkańcy ulicy Zębcowskiej chcieliby mieszkać przy utwardzonej drodze. – Pracownicy gminy przyjadą i naprawią drogi, ale musieliby zrodzić to porządnym tłuczniem. W Wysocku mamy conajmniej trzy takie drogi, które trzeba by utwardzić. (…) Mieszkańcy przynoszą petycję, ja je przyjmuję i zanoszę do gminy, ale to wójt musi podejmować jakieś decyzje – mówi nam sołtys.

Wójt odpowiada. Plany na utwardzenie drogi oczywiście są, ale dalekosiężne. Najpierw w planach jest budowa kanalizacji przy ulicy Zębcowskiej, sąsiednich Jankowskiej i Wspólnej. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, ale potrawają w sumie do końca 2018. Ulica Jankowska to droga powiatowa, na jej modernizację pozyskano środki zewnętrzne w wysokości około 1,5 mln złotych.

– Przy modernizacji ulicy Jankowskiej będzie naprawdę spory "bałagan", czyli ciężki sprzęt na drodze, rozkopane pobocza. Budowa dróg bocznych teraz nie miałaby po prostu sensu, bo i tak zostałyby one uszkodzone – mówi wójt Krzysztof Rasiak, wyjaśniając tym samym dlaczego jeszcze nie planuje się tych mniejszych inwestycji.

Jak dziś się dowiedzieliśmy, pracownicy gminy Przygodzice byli na ulicy Zębcowskiej, by przeanalizować stan drogi i podjąć decyzję o jej utwardzeniu. To – po raz kolejny – ma zostać wykonane, tym razem przy użyciu solidniejszych materiałów, czyli twardego kruszywa, które nie będzie wymywane m.in. pod wpływem opadów deszczu. Prace mają rozpocząć się za kilka tygodni.

W materiale filmowym wypowiadają się: mieszkanka posesji przy ul. Zębcowskiej (zastrzeżenie wizerunku na prośbę) oraz Krzysztof Rasiak – wójt gminy Przygodzice.

 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz