DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Wyścigi samochodowe na torze - jakie auto wybrać?

W wyścigach samochodowych na torze może wziąć udział każdy chętny. Jednakże, aby móc się ścigać, trzeba mieć w czym. Auto na tor nie musi być bardzo drogie. Najważniejsze by było dobrze przygotowane. Wszelkie modyfikacje można przeprowadzić w późniejszym etapie, gdy zapałacie chęcią do zdobywania podium. Jakie auto na tor wybrać? Mamy dla Was dwie propozycje.

Samochód na tor, co powinien zawierać?

Samochód, którym zamierzacie się ścigać na torze, powinien być odpowiednio przygotowany. Bardzo istotne jest sprawdzenie pojazdu pod kątem technicznym. Trzeba mieć na uwadze, że sama jazda po torze wystawia na próbę wiele podzespołów w pojeździe, dlatego niezwykle istotny jest w pełni sprawny silnik, układ hamulcowy, zawieszenie oraz opony. Układ kierowniczy oraz skrzynia biegów także muszą znajdować się w jak najlepszej kondycji.

Każde auto na tor powinno być wyposażone w klatkę bezpieczeństwa, czyli rurowy szkielet wewnątrz kabiny, który chroni przed skutkami dachowania i zderzeń.

Poza tym, auto na tor musi być sprawne i ubezpieczone. Niektórzy organizatorzy mają również indywidualne warunki, które należy spełnić, aby wziąć udział w wyścigu.

Przeróbki samochodów na tor

Nie jest tajemnicą, że auta na tor wyścigowy często są poddawane różnym modyfikacjom. Niektórzy decydują się na modyfikację zawieszenia i montaż przyczepnych opon. Ponadto, wymienia się przewody hamulcowe oraz klocki i tarcze, aby osiągnąć jak największą skuteczność hamowania.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje moc auta – tę jednak podnosi się dopiero po poznaniu możliwości pojazdu, jest to temat bardziej zaawansowany. Jedną z najtańszych opcji jest chiptuning, który umożliwia modyfikację działania sterownika zarządzającego pracą silnika.

Poddając modyfikacjom auto na tor trzeba pamiętać o polskich przepisach – zwłaszcza w kontekście normy emisji spalin oraz hałasu. Dozwolone są przeróbki zawieszenia, hamulców, zmiana rozmiaru kół w taki sposób, aby nie wystawały ponad obrys błotników. Zabronione jest przyciemnianie przednich szyb oraz reflektorów.

Jakie auto wybrać na tor wyścigowy?

Jednym z dobrych samochodów na tor wyścigowy, jest Kia Picanto, która na pierwszy rzut oka nie wygląda jak bolid wyścigowy. Pozory mylą, bowiem Picanto zdobyło niejeden puchar. Niemniej auto było przerabiane w Polsce, właśnie pod kątem wyścigów.

Pojazd zachował swój standardowy wolnossący silnik 1,25 litra, ale zyskał nowe wyczynowe podzespoły, takie jak sportowy układ dolotowy, filtry, wydech o zwiększonej przepustowości, co podnosi moc z 84 KM do 100 KM. Dzięki przeróbkom Kia Picanto zyskuje obniżoną masę, dzięki czemu od 0 do 100 km/h rozpędza się już nie w 12 sekund, a 8 sekund. Wyczynowe wersje tego modelu osiągają prędkość nawet do 190 km/h!

Co ciekawe – podstawowa Kia Picanto III generacji kosztuje około 60 tysięcy złotych.

Innym ciekawym modelem, który z powodzeniem poradzi sobie na torze, jest Toyota Corolla Cross, która jest wyposażona w układ Hybrid Dynamic Force.

Auto od 0 do 100 km/h rozpędza się w 8,1 sekundy! Dzięki wariantowi 4×4 AWD oraz dodatkowemu silnikowi elektrycznemu o mocy 40 KM przy tylnej osi, zachowuje wysoką stabilność i przyczepność na torze.

Bezstopniowa skrzynia biegów e-CVT znacznie ułatwia prowadzenie pojazdu. Moc tego modelu wynosi 113 KM dla silnika elektrycznego oraz 152 KM dla silnika spalinowego.

Używana Toyota Corolla Cross w wersji hybrydowej kosztuje od 145 tys. zł do 200 tys. zł.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz