Wyrzucili na śmietnik białego kruka. Na szczęście wpadł w odpowiednie ręce

1
Fot. kalisz.pl
Ma 92 lata. Znaleziono ją na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” w powiecie kaliskim. Mowa o książce „Parlament Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1927” wydanej w 1928 roku w Warszawie. Wolumin był o krok od sprasowania. W ostatniej chwili udało się go uratować. To biały kruk.

Niewiele brakowało a cenny egzemplarz książki wydanej w dwudziestoleciu międzywojennym zniknąłby bezpowrotnie. Na szczęście niecodzienne znalezisko zauważył kierownik sortowni i kompostowni ZUOK-u Łukasz Werbiński i wyciągnął wolumin znajdujący się wśród odpadów przygotowanych do sprasowania.

CZYTAJ: Mierzą książkom temperaturę, czyli kwarantanna z przymrużeniem oka [WIDEO]

Książka „Parlament Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1927” wydany w 1928 roku w Warszawie to biały kruk. Prezentuje proces powstawania i funkcjonowania parlamentu w pierwszej dekadzie istnienia II Rzeczpospolitej. „Księga ta składa się z dwóch części, opisowej i ilustracyjnej. W dziale opisowym podstawą księgi są autobiografie posłów i senatorów, natomiast w części ilustracyjnej, wydawnictwo obejmuje portrety Naczelnika Państwa, wszystkich trzech Prezydentów, Marszałków Sejmu i Senatu, posłów Sejmu Prawodawczego i senatorów pierwszego Senatu oraz wiele innych fotografii i grafik” – informują przedstawiciele spółki.

Jak się okazuje to nie pierwszy tak cenny okaz znaleziony wśród odpadów. Wcześniej w Orlim Stawie odkryto dzieło „Ziemia i Morza, czyli opis fizyki kuli ziemskiej” z 1873 roku. Została przekazana Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.

Przed pozbyciem się książek warto pamiętać, że możemy je za darmo oddać do biblioteki. Niekoniecznie to, co dla nas bezużyteczne lub bezwartościowe w rzeczywistości właśnie takie jest. Niepozornie wyglądające książki mogą mieć dużą wartość choćby historyczną bądź kolekcjonerską, a to oznacza, że w rzeczywistości takie egzemplarze bywają po prostu bezcenne.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick