Wyremontują fragment ramy komunikacyjnej za ponad 30 mln zł

4
Fot. Katarzyna Ciupek, Urząd Miasta Kalisza
Podpisano umowę na rozbudowę ulic Nowy Świat i Częstochowskiej w Kaliszu w ramach drogi wojewódzkiej nr 450. Inwestycja będzie kosztować ponad 30 mln zł i obejmie drogi o długości ponad 2,5 km.

Prace będą się odbywać na odcinku od Rogatki Wrocławskiej do skrzyżowania ulic Częstochowskiej i Kubusia Puchatka. W ramach remontu powstaną: nowe jezdnie, chodniki, miejsca postojowe, zatoki przystankowe i ścieżki rowerowe. Dodatkowo skrzyżowania ulic Nowy Świat, Legionów i Ułańskiej oraz Częstochowskiej i Budowlanych zostaną przebudowane na ronda turbinowe. Powstaną także odwodnienia i nowe oświetlenie uliczne. Całość uzupełni akomodacyjna sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Częstochowskiej i Kordeckiego. Akomodacyjna, czyli dostosowująca się do natężenia ruchu.

– To największa w ostatnich latach inwestycja drogowa w Kaliszu. Przebudujemy znaczący fragment ramy komunikacyjnej naszego miasta, aby jeszcze lepiej dostosować go do potrzeb wszystkich uczestników ruchu. Koszt zadania to 34,8 mln zł, ale pozyskaliśmy na nie dofinansowanie w wysokości 27,3 mln zł. To blisko 80% wartości prac budowlanych. Montaż finansowy inwestycji jest więc dla nas bardzo korzystny – powiedział prezydent Kalisza Krystian Kinastowski tuż po podpisaniu umowy na realizację prac.

Przetarg wygrało konsorcjum firm BUD-AN z Kalisza (lider konsorcjum) wraz z Zakładem Budowy Dróg Henryk Mocny z Błaszek oraz przedsiębiorstwem DOMAX Arkadiusz Mika z Boronowa.

Konsorcjum razem z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji wybuduje kanalizację sanitarną w ulicy Nowy Świat. PWiK sfinansuje jej budowę kwotą w wysokości 331 590 zł. Wraz z firmą Energa Operator S.A. zostanie wykonane skablowanie linii napowietrznej na ul. Częstochowską za 694 841 zł.

Przedstawiciele miasta podkreślają, że droga wojewódzka nr 450 jest jedyną tego typu arterią w mieście na prawach powiatu, a jej rozbudowa stanowi strategiczną inwestycję dla rozwoju nie tylko Kalisza, ale całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. – To kluczowy pozakonkursowy projekt realizowany w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju aglomeracji – podkreślają.

Wartość robót sięgnie 34 828 931,74 zł. Dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wyniesie natomiast 27 265 000,00 zł.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Kalisz 80 % dofinansowania do inwestycji z dotacji. A Ostrów? 100 % z kredytu plus odsetki od niego na inwestycje! Które władze są mądrzejsze?

  2. Tak to się robi w Kaliszu. Przy Inwestorskiej – wybudowanej z dużym dofinansowaniem za kilka milionów, buduje już się duży logistyk. W przyszłym roku ruszy budowa przedłużenia Trasy Bursztynowej – koszt jakieś 20mln, również z dofinansowaniem. W Ostrowie uroczysty odbiór jakieś Oliwkowej i basen na kredyt za 50mln. Wstyd…

  3. Polecam sprawdzić u źródła w ogłoszeniu o konkursie:

    Kto może składać wnioski? O dofinansowanie ubiegać się może: Miasto Kalisz

    Na co można otrzymać dofinansowanie? W ramach naboru dofinansowany może zostać projekt dotyczący „Rozbudowa ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 450 na odcinku od „Rogatki” do granicy miasta Kalisza – etap I”

  4. Nie tytułujcie tak artykułu bo już wyborcy Klimkowej myśleli ,że to o Ostrówek chodzi hahahahahahahahah….a tu klops po otwarciu artykułu

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick