Wygasły mandaty radnych. Nowe rozdanie tuż, tuż

0
W poniedziałek 11 lutego w „Dzienniku urzędowym województwa wielkopolskiego” zamieszczono zarządzenie wojewody w sprawie wygaśnięcia mandatów ośmiu radnych powiatu ostrzeszowskiego. Od tej chwili rajcy nie mogą sprawować swojej funkcji. Mandaty utracili: Radosław Gatkowski, Stefan Hebisz, Ewa Kubiak, Jerzy Mucha, Walenty Okoń, Marianna Powązka, Katarzyna Sójka i Ignacy Śmiatacz.

To pokłosie sprawy, która ujrzała światło dzienne kilka tygodni temu. Wtedy Sąd Okręgowy w Kaliszu stwierdził nieważność wyborów do Rady Powiatu Ostrzeszowskiego w Okręgu Wyborczym nr 2 i zarządził ponowne ustalenie wyników głosowania, orzekając jednocześnie o wygaśnięciu mandatów aż ośmiu radnych. Ponadto sąd zarządził ponowne przeliczenie wszystkich głosów, które podczas jesiennych wyborów zostały oddane w obwodzie nr 1 w Mikstacie.

Sprawę zgłosił do sądu KWW Lewica i Bezpartyjni, którego pełnomocnikiem został radny powiatowy Arkadiusz Suchanecki – Zaraz po wyborach otrzymaliśmy informację od jednego z naszych kandydatów, że w kilku punktach nie dostał głosów pomimo, że jest przekonany, iż głosowano tam na niego – mówił w rozmowie z portalem wlkp24.info.

Okazuje się, że najbardziej zagrożone jest stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu – Walentego Okonia, który w wyborach startował z listy KWW Bezpartyjni. Komitet ten otrzymał 2203 głosy, o 16 głosów mniej zdobył KWW Lewica i Bezpartyjni. Jeżeli Lewica po ponownym przeliczeniu głosów zdobędzie przynajmniej 17 głosów, to zyska dwa mandaty – pierwszy otrzyma ponownie radny Stefan Hebisz, drugi z kolei Tomasz Maciejewski, który zajął na liście drugie miejsce i zdobył 536 głosów. Funkcję przewodniczącego musiałby zatem opuścić Walenty Okoń z KWW Bezpartyjni, który wszedł do Rady Powiatu (jako drugi) z tej samej listy co Jerzy Mucha. Na obecnego przewodniczącego głosowało 395 osób.

Ponowne ustalenie wyników głosowania nastąpi 3 marca.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick