Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

0

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zagra w ruinach kościoła św. Ducha. Koncert odbędzie się w niedzielę 28 maja o godz. 17:00 – Niezwykłości temu wydarzeniu dodaje nie tylko lokalizacja, ale również fakt, że w repertuarze znajdą się zarówno utwory polskich (Górecki czy Szymanowski) jak i światowych kompozytorów (Beethoven i Saint-Saens), dawnych i współczesnych – mówi Justyna Daniel, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w JOK Jarocin oraz w czytelni pod Ratuszem.

Orkiestra została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem „Jeunesses Musicales”, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim w 1976 roku zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Do chwili obecnej orkiestra pod jej batutą nagrała dla Polskiego Radia ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności i wykonała setki koncertów transmitowanych przez Polskie Radio. Orkiestra współpracowała z  zagranicznymi radiofoniami, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywała przede wszystkim muzykę polską.

W swoim dorobku Orkiestra posiada ponad 51 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami, takimi jak: Maurice André, Martha Argerich, Patric Gallois, Steven Isserlis, Gary Karr, Kevin Kenner, Mischa Maisky, Jeremy Menuhin, Igor Oistrakh, Michala Petri, Ivo Pogorelić, Alexandre Rabinovitch, Vadim Repin, Grigory Sokolov, Guy Touvron, Henryk Szeryng oraz czołowymi solistami polskimi.

Koncert odbędzie się w ramach realizowanego przez Orkiestrę projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerzy lokalni: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Stowarzyszenia Jarocin XXI i Towarzystwo Muzyczne im. A. Kowalskiego oraz Parafia pw. Św. Marcina w Jarocinie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick