Wydają pieniądze na nowoczesne oświetlenie, bo szukają oszczędności

1
Fot. UMiG Pleszew
Ponad 1000 opraw ledowych zamontowano na terenie gminy Pleszew w ostatnich latach. Prace w tym zakresie są intensywnie prowadzone także teraz chociażby ze względu na rosnące koszty energii elektrycznej wywołane kryzysem energetycznym. Kolejne samorządy szukają oszczędności i dlatego inwestują w nowoczesne oświetlenie.

Gminy szukają oszczędności, więc inwestują w ledowe lampy. Włodarze poszczególnych gmin przekonują, że to pozwoli obniżyć rachunki za energię, co przy obecnych cenach jest z korzyścią dla budżetów gmin i miast. W tym gronie znalazł się m.in. Pleszew, który w ostatnich dwóch latach zlecił zamontowanie 720 opraw LED.

Samorządowcy przekonują, że nowoczesne oświetlenie to nie tylko korzyść z finansowego punktu widzenia, ale też zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. – Mieszkańcy od wielu lat pisali i wnioskowali o to, żeby te ulice były doświetlone. Zamontowane oświetlenie jest energooszczędne i ekologiczne – mówi Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna, który przy Rawickiej, Ptasiej i Rumiankowej zdecydował się na nowe oprawy (więcej TUTAJ).

W Pleszewie zwracają uwagę jeszcze na inną kwestię. Dzięki systemowi kontrolujemy zużycie energii elektrycznej. Dostarcza on też informacji, kiedy i z jaką mocą świecić, a co za tym idzie, zmniejszyć koszty konserwacji – wyjaśnia Marta Borkowska z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie.

Magistrat planuje zmniejszyć natężenie światła w nocy do 30% mocy. Przy ulicach, przy których nie można sterować oświetleniem, wyłączana jest co druga lampa. – Niestety musimy wprowadzać oszczędności – przekonuje burmistrz Arkadiusz Ptak.

215 opraw wymieniono z pieniędzy budżetu gminy. Kolejne 402 – dzięki programowi SOWA realizowanemu przez spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu, a 103 w związku z zakupem i objęciem udziału w spółce OUiD. Władze tego samorządu przekonują, że pomocna w tym zakresie jest także realizacja projektu Smart Pleszew, który istnieje od trzech lat. W jego ramach przeprowadzane są prace związane z inwestowaniem w inteligentne oświetlenie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick