Szukają oszczędności. Wydali prawie 300 tys. zł na nowe oświetlenie

0
260 tys. zł i prawnie 30 nowych opraw oświetleniowych. Z energooszczędnych lamp mogą cieszyć się mieszkańcy trzech ulic w Krotoszynie. Zamontowane oświetlenie typu LED jest też bardziej wydajne.

Nowe lampy zamontowano na ulicy Rawickiej, Ptasiej i Rumiankowej. W dwóch pierwszych miejscach zamontowano po 8 nowych opraw oświetleniowych, a w trzeciej lokalizacji było ich 12. – Mieszkańcy od wielu lat pisali i wnioskowali o to, żeby te ulice były doświetlone. Zamontowane oświetlenie jest energooszczędne i ekologiczne – mówi Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

Koszt montażu nowych lamp to ok. 260 tys. zł. Jak informują przedstawiciele tamtejszego magistratu, nowe oświetlenie powstaje w tych miejscach, w których miasto się rozbudowuje, a więc tam, gdzie powstają nowe osiedla mieszkaniowe czy firmy. – Już od kilku lat w Krotoszynie montujemy tylko oświetlenie typu LED. Zaczęliśmy też proces wymiany sterowników. Pozwalają one z pozycji komputera załączać i wyłączać obwody o dowolnej godzinie, w dowolnym dniu. Będzie można też zmieniać natężenie oświetlenia o danej porze dnia np. w nocy. Dzięki temu wygenerujemy oszczędności, a co za tym idzie, gmina zapłaci mniej za oświetlanie miasta – tłumaczy Michał Kurek, naczelnik Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

W ubiegłym roku kwota, jaką krotoszyński magistrat zapłacił za oświetlenie miasta, opiewała na ponad 2 mln zł. W tym roku wynosić będzie ok. 3,5 mln zł. Jednak gdyby nie zamrożenie cen energii m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego dzięki ustawie, byłoby to ok. 7 mln zł.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick