WOPR, straż pożarna i policja na wodzie, czyli ćwiczenia na Zbiorniku Szałe [ZDJĘCIA]

0
PSP Kalisz
Zakończyły się trzydniowe ćwiczenia służb ratowniczych na Zbiorniku Szałe w gminie Opatówek. Wzięli w nich udział strażacy, policjanci oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Zasłabnięcie osoby pływającej na rowerku wodnym, wypadnięcie osoby z łodzi i podejrzenie urazu kręgosłupa po skoku na główkę. To trzy scenariusze, które przećwiczyli strażacy, policjanci i ratownicy wodni z powiatu kaliskiego na Jeziorze Pokrzywnickim (tzw. Zbiornik Szałe).

Miejscowość znajdująca się w gminie Opatówek zwłaszcza latem przyciąga wielu mieszkańców regionu, którzy chcą odpocząć nad wodą. Najlepiej robić to odpowiedzialnie i pod okiem ratownika WOPR-u, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku lub jego tragicznych konsekwencji. Ostatnie tygodnie obfitują w dramaty nad wodą. Regularnie służby odnotowują kolejne zdarzenia kończące się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią.

Strażacy, policjanci oraz członkowie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zdecydowali się przećwiczyć sposoby niesienia pomocy w różnych sytuacjach, które mogą się wydarzyć na wodzie. Zakończone właśnie trzydniowe ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego miały na celu – jak zaznaczają strażacy – m.in. doskonalenie umiejętności podczas działań ratowniczych, sprawdzenie umiejętności podejmowania właściwych decyzji, umiejętności niesienia osobom pokrzywdzonym pomocy medycznej oraz koordynacji pracy.

– Szczególny wymiar nabrały działania z 12 lipca, kiedy to na Zbiorniku Szałe ćwiczyli strażacy, policjanci oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Szkolenie to miało nie tylko na celu zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym nad wodą i na wodzie, ale przede wszystkim wzmocnienie współpracy pomiędzy Jednostkami Ochrony Przeciwpożarowej, policją oraz ratownikami WOPR-u – informuje mł. asp. Jakub Pietrzak z PSP w Kaliszu.

Zobacz skrót wideo z ćwiczeń służb ratowniczych na Zbiorniku Szałe

Strażacy sporządzili listę zasad i wskazówek, które warto stosować, kiedy wybieramy się na odpoczynek nad wodą. Oto one:

 1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR-u lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
 2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
 3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.).
 4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
 5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
 6. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
 7. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
 8. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
 9. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 10. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
 11. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
 12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
 13. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
 14. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
 15. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
 16. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
 17. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
 18. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
 19. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
 20. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
 21. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko – nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
 22. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
 23. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
 24. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą – 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

Zdjęcia: kpt. Szymon Zieliński, mł. asp. Jakub Pietrzak, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Policja

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick