Wolica przyjęła już pierwszych pacjentów. Czy placówka jest przygotowana?

0
Szpital w Wolicy rozpoczął funkcjonowanie, jako szpital jednoimienny w ubiegłą sobotę. Już pierwszego dnia przyjęto czterech pacjentów zakażonych koronawirusem, wymagających hospitalizacji. Placówka wyciągnęła wnioski z poprzedniego razu i jest lepiej przygotowana na walkę z SARS-CoV-2. Brakuje jednak wolontariuszy oraz m.in. parawanów medycznych, ssaków, czy środków ochrony osobistej.

W ubiegły czwartek Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski ogłosił, że Wolica od 17 października znów stanie się szpitalem jednoimiennym. W placówce znajduje się 120 miejsc przystosowanych dla pacjentów chorych na COVID-19. – Szpital spełnia wszystkie wymogi sanitarno-epidemiologiczne. Poprawiliśmy nieco sytuację. Zainstalowaliśmy monitoring w części „brudnej”. Dzięki temu personel z części „czystej” będzie mógł obserwować, co się dzieje. Dodatkowo po długich staraniach udało nam się załatwić pracownię badań biologii molekularnej. Czekamy tylko na akceptację wniosku i będziemy mogli na miejscu wykonywać badania na obecność SARS-CoV-2 – informuje Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy.

CZYTAJ: Szpital w Wolicy potrzebuje pomocy! Prosi o wpłacanie datków

W Wolicy pracuje obecnie 56 pielęgniarek i 12 lekarzy. W pełni zabezpieczony jest także Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej. – Decyzją wojewody mamy 5 miejsc respiratorowych, ale to nie znaczy, że mamy OIOM. To nie znaczy, że będziemy prowadzili przedłużoną terapię respiratorami. To mamy zabezpieczenie na czas transportu do szpitala o III stopni referencyjności – tłumaczy Ewa Zalc-Budziszewska, zastępca dyrektora.

Dyrektor szpitala w Wolicy informuje, że potrzebne są środki ochrony osobistej, ssaki oraz parawany medyczne. Nie odmówi także pomocy wolontariuszy. Oni potrzebni są zawsze. – Miejsca są załatwione. Jesteśmy na etapie załatwiania refinansowania tzw. pokoi dla medyka. Myślę, że to jest tylko kwestia czasu i wszystko zostanie sformalizowane – dodaje Wysocki.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick