Wojewoda: ukarać dyspozytora pogotowia. Dyspozytor zawieszony [aktualizacja]

4
- Takie zachowanie oceniam skrajnie krytycznie - oświadczył wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann i zażądał od dyrektora kaliskiego szpitala ukarania dyspozytora pogotowia, który w skandaliczny sposób przeprowadzał wywiad medyczny z mężczyzną zgłaszającym, że jego nietrzeźwy znajomy jest nieprzytomny i dławi się wymiocinami. 59- letni ostrowianin zmarł.

– No to umrze. Każdy umrze – powiedział m.in. dyspozytor w odpowiedzi na ponaglenia zgłaszającego. Gdy karetka dojechała ostatecznie na miejsce zdarzenia  – po kilkunastu minutach – 59-latek już nie żył.

– Prowadzenie wywiadu medycznego powinno być profesjonalne i niezależnie od warunków oraz reakcji zgłaszającego. Takie zachowanie oceniam skrajnie krytycznie – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

W oświadczeniu wojewody czytamy, że „w związku z upublicznioną treścią wywiadu medycznego przeprowadzonego przez dyspozytora medycznego w Kaliszu właściwym do oceny tej sytuacji i wyciągnięcia konsekwencji jest pracodawca, czyli dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu”. Ma on złożyć wyjaśnienia w trybie pilnym. Z kolei w przypadku, gdy zostanie stwierdzone naruszenie organizacyjne w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, wojewoda zarządzi kontrolę dysponenta systemu.

Wojewoda wielkopolski zwraca też uwagę na proponowane zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zakładające między innymi wprowadzenie obowiązkowego szkolenia dyspozytorów medycznych oraz zapewnienie dla nich wsparcia psychologicznego.

Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz narażenia mężczyzny na utratę życia lub zdrowia. Jest to jednak postępowanie w początkowej fazie, prowadzone w sprawie, a nie przeciwko osobie – informuje Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Dyspozytor pogotowia został zawieszony w pełnieniu czynności służbowych do czasu wyjaśnienia sprawy przez prokuraturę.

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Co za paradoks. Wojewoda zadecydował o likwidacji centrum 112 w Ostrowie przez co musimy prosić się kaliszaków o pogotowie, a teraz wielce będą człowieka karać za chory system.

    • Od czego masz numery alarmowe 997.998,999. Na te się dzwoni a nie na 112. Kto ci się każe prosić o pogotowie. Od tego jest numer 999.

    • Paula a dzwoniąc na 999 gdzie się dodzwonisz? Do Ostrowa? Błędem byla likwidacja CPR ostrowie niedługo będzie jeden w Koninie a callcenter pod 112 w poznani to już kompletna pomyłka. Owszem nie powinien tego powiedzieć to nie było profesjonalne zachowanie. Nie znacie działania tego systemu bo w nim nie pracujecie a Ci co pracują nie mogą nic z tym zrobić bo to nie od nich zależy. .. decyzję podejmują kolesie bez wiedzy i doświadczenia siedzący za biurkiem i szastajacy waszymi podatkami. Poczytajcie dowiedzcie się jak to wygląda a będziecie w szoku ludziska. To co się stało to szczyt góry lodowej. Duża część pracujących w systemie ma dość poniżenia gownianych zarobków i będzie prace zmieniać bo po cholerę się męczyć i narażać z czego mieć jakakolwiek motywację do pracy skoro na każdym kroku jesteś opierdalana jak przez ludzi tak i przez pracodawcę i jeszcze oglądać te durne posunięcia władz. Po co nam to. .. za tą kasę.. tylko co później? Kto na ich miejsce? Kto pomoże Paula Twoim bliskim? Kto pomoże Tobie jak potraci Cię pijany kierowca?

  2. Źle to wszystko działa. .. Może ten przykry i tragiczny wypadek otworzy oczy właściwym osobom na to kogo zatrudniają .. Bardzo współczuję rodzinie zmarłego.Te skandaliczne słowa nigdy nie powinny paść z ust dyspozytora.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick