DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wizyty osobiste tylko w sprawach niezbędnych, czyli jak funkcjonują urzędy

W trakcie poprzednich fal pandemii koronawirusa bywały sytuacje, że urzędy niemal całkowicie zamykały się dla interesantów. Obecnie o powtórce takiego scenariusza nie ma mowy. Jednak w ostatnim czasie rząd wprowadził zalecenie pracy zdalnej dla pracowników administracyjnych.

Krotoszyński magistrat wprowadził pewne środki bezpieczeństwa. – Część pracowników pracuje zdalnie. Jednak wszystko odbywa się rotacyjnie, tak by wszystkie wydziały były otwarte. Apelujemy jednak do mieszkańców o załatwianie jak największej liczby spraw przez Internet, a także o telefoniczne umawianie wizyt w urzędzie – mówi Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

Urzędnicy apelują również, by klienci – załatwiając sprawy urzędowe – zachowywali dystans, nosili maseczki i dezynfekowali ręce. W kilku miejscach budynków administracji publicznej ustawione są dystrybutory z płynem antybakteryjnym. Kierownictwo magistratu zdecydowało się także na wprowadzenie pewnej istotnej zmiany dotyczącej obsługi mieszkańców. Od 1 kwietnia w kasie urzędu będzie można dokonywać tylko płatności bezgotówkowych. – Będzie możliwość płatności kartą lub blikiem przy wykorzystaniu telefonu. Jesteśmy w trakcie pozyskiwania kolejnego, trzeciego terminalu. Petenci, którzy nie korzystają z tych form płatności, będą musieli dokonywać płatności na poczcie lub w placówkach bankowych – tłumaczy Grzegorz Galicki, skarbnik Krotoszyna.

Z kolei w starostwie powiatowym mieszczącym się przy ulicy 56. Pułku Piechoty nie zdecydowano się na wprowadzenie pracy zdalnej. Podjęto taką decyzję, ponieważ większości spraw nie da się załatwić online. Mowa o wydawaniu dowodów rejestracyjnych, praw jazdy czy pozwoleń na budowę.

Jak informują przedstawiciele starostwa, taki system pracy będzie obowiązywał dopiero w momencie, gdy zostanie wprowadzony ustawowo przez rząd. Istnieje jednak obowiązek umówienia się na wizytę w urzędzie np. w przypadku załatwiania spraw w wydziale komunikacji. – Ponad rok temu wprowadziliśmy internetowy system, poprzez który należy zapisywać się na taką wizytę. Z kolei dla osób, które nie korzystają z komputerów utworzyliśmy specjalne numery telefonów – wyjaśnia Stanisław Szczota, starosta krotoszyński.

Informacje o tym, jak umówić się na wizytę w starostwie znajdują się TUTAJ.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • H
    Hrabina

    poniedziałek, 7 lutego, 2022

    To nie dotyczy ostrowskiego Pupu, wzywają bezrobotnych tylko po to, żeby się podpisali.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz