Praca zdalna w urzędach? Niekoniecznie

2
Sprawdziliśmy, czy ostrowskie urzędy zdecydowały się wprowadzić pracę zdalną, korzystając z takiej możliwości po tym, jak tydzień temu rząd ogłosił to w rozporządzeniu.

Tydzień temu opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące pracy zdalnej w administracji publicznej. Jej zapisy nie wskazują jednoznacznie, że taki tryb funkcjonowania jest obligatoryjny. Dlatego sprawdziliśmy w wybranych urzędach, jakie decyzje podjęli ich kierownicy.

W rozporządzeniu czytamy: „Do dnia 28 lutego 2022 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury oraz uczelni”.

W Ostrowie Wielkopolskim sytuacja jest zróżnicowana. Urząd gminy mieszczący się przy ul. Gimnazjalnej skorzystał z sugestii władzy centralnej i wprowadził pewne zmiany w funkcjonowaniu, ale nie wszyscy poszli tym śladem.

Urząd Gminy w Ostrowie Wielkopolskim

Zarządzeniem wójta Piotra Kuroszczyka wprowadzono pracę zdalną i rotacyjną. Interesanci są przyjmowani od 7.30 do 15.00, a wyznaczeni pracownicy kierują ich bezpośrednio do właściwych stanowisk albo też przekazują sprawę bezpośrednio pracownikowi, który podchodzi do punktu informacyjnego np. z konkretnego wydziału. Przybywający do urzędu mają też zakaz wchodzenia do innych pomieszczeń, niż te wyznaczone do załatwienia konkretnej sprawy. Ograniczona została również ich liczba przy konkretnym stanowisku obsługi do jednej osoby. „W punkcie informacyjnym dopuszcza się przebywanie 3 osób, pozostali Interesanci oczekują na wejście do budynku Urzędu w kolejce na zewnątrz” – informuje urząd.

Bezpośrednio można załatwić sprawy w następujących wydziałach:
  • ewidencji ludności i dowodów osobistych (zameldowanie/wymeldowanie wydanie dowodu osobistego) po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (62 734 62 05 lub 62 734 62 07),
  • ewidencji działalności gospodarczej oraz spraw mieszkaniowych po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (62 734 62 10),
  • świadczenia usług komunalnych w zakresie przyjmowania deklaracji/korekt deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym,
  • obsługi płatności w kasie urzędu (62 734 62 14),
  • spraw związanych z ochroną środowiska (62 734 62 08).

Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim

W magistracie na razie nie planują wprowadzać pracy zdalnej. Wszyscy urzędnicy wykonują swoje obowiązki na miejscu. Jak dowiadujemy się w biurze prasowym urzędu, przez dwa lata życia w czasie pandemii wypracowano metody i założenia dotyczące tego, jak funkcjonować w tym środowisku.

Mimo wszystko mieszkańcy w pierwszej kolejności powinni kontaktować się z urzędnikami telefonicznie lub mailowo. Przyjście do magistratu powinno być związane z niemożnością załatwienia sprawy w jeden z dwóch wymienionych wyżej sposobów. Konieczność przyjścia do urzędu występuje chociażby w związku z odbiorem dowodu osobistego.

Starostwo powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim

Także ostrowskie starostwo funkcjonuje normalnie choć – jak przekonują urzędnicy – w reżimach i z obostrzeniami, które obowiązują wszystkich. Na razie nie słychać, aby coś miało się w tej materii zmienić. Przy wejściu jest obecny pracownik, który przypomina o noszeniu maseczek, gdyby ktoś zapomniał swojej, może poratować i wręczyć czystą, które znajdują się na stanowisku przy wejściu do budynku.

Plan jest taki, aby w najbliższym czasie funkcjonowanie urzędu przebiegało bez zmian. Ewentualna praca zdalna bądź inne rozwiązanie może zostać zastosowane, gdyby pogarszająca się sytuacja epidemiczna przełożyła się w negatywny sposób na funkcjonowanie starostwa.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. zapis z rozmowy z portalu z interii „Dotychczas w specjalnych szkoleniach online w zakresie wykonywania wymazów z nosa i gardła na potrzeby wykonywania testów wzięło udział 5 tys. farmaceutów.” Widzę że wszystko teraz online można nauczyć. Ja się pytam kiedy pacjentki będą rodzić online w swoich domach , a lekarze będą przed komp?? A swoją drogą jak to rządowi śpieszno żeby pokazać że się robi tyle testów, tyle zakażonych wychodzi … To wtedy można sobie obostrzenia wprowadzać jakie się chce , zdalne nauczanie dzieci, zamykać szpitale itp. Ciekawe jak się idzie testować to przy szpitalach nawet zimą stoi się na wolnym powietrzu, a tu w aptece w pomieszczeniu można ??? co za hipokryzja

  2. Panie Sebastianie mógłby pan dopytać pani Prezydent co to za procedury wypracowali? Jakoś ich nie widać. Pana Starostę można by zapytać co to znaczy pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna? Znów musi ktoś z rady powiatu umrzeć? Panie i Panowie z telewizji zapraszamy na korytarze z ukryta kamerą zobaczycie wtedy „procedury” i przestrzeganie obostrzeń.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick