Wieże na nakrętki. Symbol miasta stał się symbolem pomagania

1
Fot. pleszew.pl
Dwa pojemniki na nakrętki w kształcie wież przypominających tę z pleszewskiego herbu i mobilny kosz przemierzający sołectwa gminy Pleszew to nowy pomysł władz miasta na pomoc chorym. Zbieranie nakrętek staje się coraz bardziej popularne, a nowa inicjatywa ma jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców do pomagania.

Coraz więcej ludzi zbiera nakrętki i oddaje je na cele charytatywne. Pieniądze z ich sprzedaży pokrywają m.in. koszty rehabilitacji osób chorych i niepełnosprawnych, czasami przyczyniają się do sfinansowania kosztownego sprzętu niezbędnego do poruszania się takich osób. Wielu ludziom zbieranie nakrętek weszło już w nawyk. Można je oddawać bezpośrednio rodzinie osoby chorej bądź niepełnosprawnej albo przekazywać firmom (m.in. Telewizji Proart), która oddaje je właśnie potrzebującym.

Coraz częściej z inicjatywą wychodzą też samorządy. W lutym informowaliśmy, że w Ostrzeszowie stanął w przestrzeni miejskiej pojemnik w kształcie serca, do którego można wrzucać nakrętki. Podobne spotkamy także w Ostrowie Wielkopolskim. Do listy tych miast właśnie dołączył Pleszew.

Tamtejszy pojemnik jest nie niespotykany nigdzie indziej, bo kształtem przypomina wieżę – symbol Pleszewa umieszczony w herbie miasta. Na tak oryginalny pomysł wpadła wiceburmistrz Izabela Świątek. – Zainspirowali mnie sami mieszkańcy, którzy oczekiwali kosza do zbiórek. Tradycyjne czerwone serce jest znakiem zastrzeżonym, zatem poszukaliśmy typowo pleszewskiego rozwiązania – wyjaśnia.

Na terenie miasta stanęły dwa takie pojemniki. Wykonawcą projektu jest firma SPOMASZ Pleszew, która zaprojektowała i stworzyła wieże całkowicie za darmo. – Lubimy angażować się w lokalne inicjatywy. W mieście funkcjonują choćby stojaki na rowery naszej produkcji czy rzeźba matki z dzieckiem przy PCPR – mówi Tadeusz Rak, prezes SPOMASZ-u.

Jeden z koszy znajduje się na rynku w sąsiedztwie ratusza, a drugi trafił do Zespołu Szkół Publicznych nr 3 – największej placówki edukacyjnej w mieście. Za koordynację zbiórek nakrętek odpowiedzialna jest natomiast Fundacja „Bread of Life” z Kalisza. Porozumienie z pleszewskim samorządem w tej sprawie zostało już podpisane. Pierwsze pieniądze zebrane dzięki sprzedaży nakrętek mają trafić do Antka i Olka – dzieci pochodzących z Pleszewa.

To jednak nie koniec inicjatywy miasta w kontekście nakrętek. Wkrótce na ulicach sołectw gminy Pleszew pojawi się mobilny kosz na nakrętki. Ma być to ukłon w stronę mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy nie mogą skorzystać z wieży na rynku. Pojazd będzie przemierzał gminę zgodnie z tworzonym harmonogramem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick